Çevik yazılım geliştirme ve çevik dönüşüm: IT sektöründe bir uygulama
Agile software development and agile transformation: An application in IT sector
- Tez No: 551978
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yazılım geliştirme sürecinde müşteri memnuniyeti önemli bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda Çevik yazılım geliştirme yaklaşımı müşteri memnuniyetini öne çıkaran bir yöntemdir. Çevik yazılım geliştirme metotlarında biri olan esnek bir yazılım geliştirme sürecini devam ettirmek ve müşteri dahil bir çok paydaşın katılımını sağlamak amacıyla geliştirilen bir yaklaşımı benimsemektedir. Özellikle müşteri memnuniyetinin sağlanması kapsamında geliştirmenin herhangi bir aşamasında proje ve teslimatlar üzerinde değişiklik yapılabilmesine, yeni gereksinimlerin dikkate alınmasına imkân vermektedir. Bunun sonucunda müşteri açısından en uygun ürünün ortaya konması ve müşteri memnuniyetinin elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada bilgi teknolojileri sektöründe yazılım geliştirme ve çevik dönüşüm konusunu incelenmesi ve bahse konu sektörde müşteri memnuniyetinin sağlanmasına yönelik bir uygulama yapılması amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise İstanbul ilinde IT sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 40 çalışanına mülakat formu uygulanarak elde edilen veriler yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda Çevik yazılım geliştirme yöntemini benimseyen firmaların eski zihniyetlerini bırakmalarının, müşterilerin ise belirli bir bilgi seviyesine sahip olmasının önemli olduğu görülmüştür. Diğer taraftan katılımcıların“Çevik Bildiri”felsefesini benimsedikleri ve müşteri memnuniyeti odaklı çalıştıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer satisfaction is an important concept in software development process. In this context, Agile software development approach is a method that emphasizes customer satisfaction. It adopts an approach developed in order to maintain a flexible software development process, which is one of the agile software development methods, and to ensure the participation of many stakeholders including the customer. Particularly in the scope of ensuring customer satisfaction, it allows to change the projects and deliveries at any stage of development and to take into account the new requirements. As a result, it is ensured that the most suitable product is obtained for the customer and customer satisfaction is achieved. In this study, it is aimed to examine the software development and agile transformation in the information technologies sector and to make an application to ensure customer satisfaction in the this sector. In the application part of the study, the data obtained by applying interview form to 40 employees of a company operating in IT sector in Istanbul was interpreted. As a result of the study, it is seen that companies that adopt Agile development method have to leave their old mentality and customers have a certain level of knowledge. On the other hand, it was observed that the participants adopted the“Agile Manifesto”philosophy and worked towards customer satisfaction.