Biyogaz üreteçlerinde ısı borulu güneş kollektörü ile enerji planlaması
  1. Tez No: 55207
  2. Yazar: SEZAYİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
II BİYOGAZ ÜRETEÇLERİNDE ISI BORULU GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ İLE ENERJİ PLANLAMASI (Doktora Tezi) Sezayi YELMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 ÖZET Günümüz' de birincil enerji kaynaklarına olan bağımlılığın azaltılması için birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmaların esasım, enerji tasarrufu ve teknolojik verimlilik teşkil eder. Bu araştırmada, geliştirilen bir prototip sistemde deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre üreteç sıcaklığının sabit tutulabileceği ve sabit sıcaklıkta üretecin kararlı ve dengede çalışarak biyogaz verimini arttırdığı görülmüştür. Bu verilerden yararlanarak sistemin yıllık enerji bilançosu hesaplanmış ve grafiksel olarak verilmiştir. Bilim Kodu : 225.08.01 Anahtar Kelimeler : Biyogaz, Güneş Enerjisi, Isı Borusu, Isı Depolama Sayfa Adedi : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Yücel UYAREL
Özet (Çeviri)
Ill ENERGY PLANNING WITH HEAT PIPE SOLAR COLLECTOR IN BIOGAS PRODUCERS (Ph Thesis) Sezayi YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1996 ABSTRACT In our age, many investigations are conducted to reduce dependency of the fossil fuel resources. The investigations constitues energy saving, technological efficiency. In this study, in the developed prototyp system, the tests have been conducted. As a result of the tests it hes been determined that the temperature of biogas producer coold be kept coustant and at the coustant temperature. It has been concluded that the efficiency of prodüktion of the system has been ingreased at the conditions of stable and in balance. Usmg of the tests results, the annual usmg of energy balance has been calculated and skown as graph. Science code Key words Number of pages Adviser 225.08.01 Biogas, Solar Energy, Heat Pipe, Heat Storage 123 Prof. Dr. A. Yücel UYAREL