Kişilik özellikleri ile sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusunun (GKK) rolü
The role of fear of missing out (FOMO) in the relationship between personality traits and cyberloafing
- Tez No: 552939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanal kaytarma, yıllardır araştırmacıların ilgiyle takip ettiği alanlardan biri olup nedenleri ve sonuçlarıyla geniş anlamda incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda kişiliğin sanal kaytarmayı etkileyen etkenlerden biri olduğu savunulmuş ve söz konusu çalışmalarda kişilik genellikle beş faktör kişilik özellikleri bağlamında ele alınmıştır. Ancak, bu çalışmaların sonuçları birbirinden farklılaşmaktadır. Bu nedenle sanal kaytarma ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi netleştirebilmek adına gelişmeleri kaçırma korkusu (GKK) çalışmaya dahil edilmiştir. Bu bağlamda, beş faktör kişilik özellikleri ile sanal kaytarma arasındaki ilişkide GKK'nın rolünün araştırıldığı çalışmada bankacılık sektöründe çalışanlar incelenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki kamu bankaları ve özel bankalarda çalışan 443 çalışandan anket yoluyla veri toplanmıştır. Çalışmada kullanılan anketler; bankacılık sektöründe çalışanların demografik özelliklerini, kişilik özelliklerini, sanal kaytarma davranışlarını ve GKK düzeylerini öğrenmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Çalışma için oluşturulan hipotezleri test etmek için verilere regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları; beş faktör kişilik özelliklerinin boyutlarından sorumluluk ile sanal kaytarma arasında olumsuz bir ilişki olduğunu, GKK'nın bu ilişkide tam aracılık rolünü üstlendiğini göstermektedir. Yine beş faktör kişilik özelliklerinin boyutlarından sorumluluk ve duygusal dengelilik ile GKK arasında olumsuz bir ilişki tespit edilmiş olup, GKK ile sanal kaytarma arasında da olumsuz bir ilişkinin varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyberloafing is one of the areas that researchers have been following with interest and has been extensively studied with its causes and results. In the studies conducted, it has been argued that personality is one of the factors affecting cyberloafing and in these studies personality is generally discussed in terms of five factor personality traits. However, the results of these studies differ from each other. Therefore, the fear of missing out (FoMO) was included in the study in order to clarify the relationship between cyberloafing and five factor personality traits. In this context, in the study which researched the role of FoMO in the relationship between five factor personality traits and cyberloafing, the employees in the banking sector were examined. In this study, data were collected through questionnaires from 443 employees working in state-owned banks and private banks in Turkey. The questionnaires in this study consist of questions about the demographic characteristics, personality traits, cyberloafing behaviors and FoMO levels of the employees in the banking sector. To test the hypotheses of study, data were analysed using regression analysis. The results of the study show that there is a negative relationship between the responsibility of the five factor personality traits and the cyberloafing while FoMO has a mediating effect in this relationship. Besides a negative relationship was found between responsibility and emotional stability dimensions of five factor personality traits and FoMO. The existence of a negative relationship between FoMO and cyberloafing was also demonstrated.