İş-yaşam dengesinin kadınların kariyer hedeflerine etkisinde kişilik özelliklerinin rolünün araştırılması
Investigation of the mediating role of personality in the effect of work-life balance on women's career goals
  1. Tez No: 793061
  2. Yazar: GÜLŞAH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, iş - yaşam dengesi, kadınların kariyer hedefleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu amaçla tanımlayıcı bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Kavramsal çerçeveyi oluşturmak amacıyla, ilgili yazında iş yaşam dengesi ile ilgili araştırmalar, tartışmalar ve kavramsal yazılar incelenmiş ve elde edilen bilgiler tezin ikinci bölümünde toplanmıştır. İlgili yazında yer alan ve özellikle iş yaşamında yer alan kadınların kariyer hedefleri, kariyer fırsatları, kariyeri engelleyen unsurları konu alan araştırmalar incelenerek tezin üçüncü bölümünde kariyer ile ilgili kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Tezin dördüncü bölümünde, araştırma sorusunda yer alan beş faktör kişilik özelliklerine ve kişilik kavram ve teorilerine yer verilmiştir. Tezin beşinci bölümü saha araştırması bulgularını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the relationships between work-life balance, career goals of women and personality traits. For this purpose, a descriptive research model was created. In order to create the conceptual framework, researches, discussions and conceptual articles on work-life balance in the related literature were examined and the obtained information was collected in the second part of the thesis. In the third part of the thesis, a conceptual framework related to career was created by examining the studies in the related literature on the career goals, career opportunities, and career barriers of women, especially in business life. In the fourth part of the thesis, the five factor personality traits and personality concepts and theories in the research question are included. The fifth part of the thesis covers the field research findings.