أثر أسلوب التعليم الفردي في تعليم اللغة العربية لغير الناطقين بها وتأثير كفاية المعلم في هذا المجال
Arapça konuşmayanlara yönelik Arapça eğitiminde bireysel eğitim metodunun etkisi ve öğretmenin yeterliliğinin bu konu üzerindeki etkisi
- Tez No: 553219
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez Arapça bilmeyenlere Arapça'yı öğretme gerçeğinden ortaya çıktı. Öyle ki Arap dili öğretimi büyük sorunlarla karşılaşmaktadır. Onlardan birkaç örnek; Arapça öğrencisinin karşılaştığı sorunların üstesinden gelme yollarını kolaylaştırmak, kişisel farklılıkları gözetmek ve öğrenene zirveye ulaşacağı itici bir etki sağlamak. Hedeflenen amacı gerçekleştirmek için başarılı çözümler bulmada Arapça hocalarıyla bilimsel ve programlı olarak koordine olunmalıdır. Arapça bilmeyenlere kişisel eğitim yöntemi ve Arapça bilmeyenlere Arapça öğretmenlerinin yeterliliklerinin üstüne kişisel eğitim, üslubun eseri ve etkisiyle kalkan alakasını göstermeyi ve birçok şekli kullanarak kişisel eğitimi yapabilirliği göstermeyi teorik tarafından açıklaması hedefleniyor. Bilimsel tarafından ise, çözünürlük hazırlanılmış ve bu sektörde çalışan bay ve bayan öğretmenlerden numune seçilmiş öğretmenlerin bakış açısından Arapça bilmeyenlere Arapça eğitiminde kişisel eğitim üslubunun öneminin tanıtılması hedefleniyor. Araştırma sonuçları gösteriyor ki Öğretmenler bireysel eğitim metodunun ve onun eğitimdeki etkisinin farkındadır. Fakat bu metodu uygulamada yetenekleri farklıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis emerged from the fact of teaching Arabic to those who do not speak Arabic. So much so that Arabic language teaching faces major problems. A few examples of them; To facilitate the ways in which the Arabic student can overcome the problems he faces, to observe personal differences and to give the learner the impetus to reach the peak. It must be coordinated scientifically and programmatically with Arabic teachers to find successful solutions to achieve the targeted aim. It is aimed that the ones who do not speak Arabic will be able to show their personal training method and those who do not speak Arabic with the personal education on the qualifications of the Arabic teachers, show the relevance of the style with the effect of the style and show the ability to do personal education by using many forms. The aim is to introduce the importance of personal education style in Arabic education to those who do not speak Arabic from the point of view of selected teachers from male and female teachers working in this sector. Teachers are aware of the individual training method and its impact on education. But their ability to implement this method is different.