Üniversite öğrencilerinde yaşamda anlamın yordayıcıları olarak sosyal duygusal yalnızlık ve öz-anlayış
Social emotional loneliness and self-compassion as predictors of meaning in life in university students
  1. Tez No: 553275
  2. Yazar: PÜREM ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde sosyal ve duygusal yalnızlık ile öz-anlayışın, yaşamda anlam üzerindeki yordayıcı rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Bununla birlikte; üniversite öğrencilerinde yaşamda anlamı cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, ailenin ortalama aylık geliri, ailenin tutumuna ilişkin değerlendirme, bir sosyal topluluk ya da kulüp etkinliklerine katılım, evcil hayvanı olup olmama ve romantik ilişkisi olup olmama gibi bazı sosyo-demografik değişkenler açısından incelemek de amaçlanmıştır. Katılımcılar İstanbul'da bir devlet üniversitesinin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören 237'si (%52.7) kadın ve 213'ü (%47.3) erkek 450 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalamaları 20.84 ve yaşları 17 ile 29 arasında değişmektedir. Verileri toplamak amacıyla Yaşamda Anlam Ölçeği (YAÖ), Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SDYÖ), Öz-Anlayış Ölçeği (ÖZAN) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Hiyerarşik Regresyon Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinde yaşamda anlamın varlığının ailenin tutumuna ilişkin değerlendirme ve bir sosyal topluluk ya da kulüp etkinliklerine katılıma göre; yaşamda anlam arayışının ise öğrenim görülen bölüme göre anlamlı biçimde farklılaştığı bulunmuştur. Yaşamda anlamın varlığıyla romantik yalnızlık, aile yalnızlığı ve sosyal yalnızlık arasında negatif yönde; öz-anlayış arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yaşamda anlam arayışıyla romantik yalnızlık, aile yalnızlığı ve sosyal yalnızlık arasında pozitif yönde; öz-anlayış arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinde öz-anlayış ve sosyal yalnızlığın yaşamda anlamın varlığını; öz-anlayışın ve romantik yalnızlığın yaşamda anlam arayışını anlamlı biçimde yordadığı saptanmıştır. Araştırma bulguları ilgili alanyazın kapsamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the predictive role of social and emotional loneliness and self-compassion on meaning in life in university students. At the same time, it is also aimed to investigate meaning in life in university students in terms of socio-demografic variables like gender, class level, department, parents' monthly income level, their evaluation of the attitudes of their families, participation in a social community or social club activities, whether or not they have pets, whether or not they are in a romantic relationships. The participants of this study consist of 450 students [237 (52.7%) female and 213 (47.3%) male] who study in various departments of a public university in Istanbul. The ages of the participants ranged between 17 and 29 with a mean of 20.84. Data were collected by The Meaning in Life Questionnaire (MLQ), Social and Emotional Loneliness Scale (SELSA), Self-Compassion Scale (SCS) and also Personal Information Form created by the researcher. In the analysis of the data, Hierarchical Regression Analysis, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, Independent Samples t Test, One-Way ANOVA, Tukey Multiple Comparrison Test were used. According to research findings, it was found that there is a significant difference in presence of meaning in life according to their evaluation of the attitudes of their families, participation in a social community or social club activities. In addition, there is a significant difference in search for meaning in life according to departments of university students. As a result of this study, significant negatively relationships between the presence of meaning in life and romantic loneliness, family loneliness and social loneliness were found. On the other hand, the presence of meaning in life is significant positively related to self-compassion. The search for meaning in life is significant positively related to romantic loneliness, family loneliness and social loneliness and also significant negatively related to self-compassion. As a result, the search for meaning in life is significantly predicted by romantic loneliness and self-compassion. The presence of meaning in life is significantly predicted by self-compassion and social loneliness in university students. The study findings were discussed in the light of the literature and certain suggestions were made.