İşletme stratejileri ve stratejik kararların stratejik yönetimin başarısına etkileri
The effects of business strategies and strategic decisions on success of strategic management
- Tez No: 554008
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Strateji; işletmenin çevresiyle olan ilişkilerini düzenleyen ve rakiplerinden daha üstün konumda olabilmek için kaynaklarını doğru kullanarak harekete geçiren bir kavramdır. Küreselleşme sonucu işletmelerin, varlıklarını sürdürebilmek için iyi bir stratejiye duydukları ihtiyaç her türlü tartışmayı gereksiz kılan bir olgudur. İlk bölümde işletme stratejileri ve stratejik kararlar kavramları üzerine durulmuştur. İkinci bölümde ise stratejik yönetimin temel kavramları açıklanarak, stratejik yönetimin kapsamı, süreci ve safhaları detaylı şekilde incelenmiştir. Bu konular teorik olarak ele alınmıştır. Stratejik yönetim, bir işletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için en etkin stratejiler geliştirerek, bu stratejilerin planlanmasını, uygulanmasını, kontrolünü ve değerlendirilmesini ifade eder. Stratejik yönetim süreci işletmeler ve organizasyonlar için son derece gerekli ve önemlidir. İşletmelerin yoğun rekabet ortamında rakiplerine karşı verdikleri mücadelenin başarısını etkileyen en önemli unsur olan uygun stratejilerin seçilerek doğru kararların alınması işletmeler için yaşamsal değerdedir.
Özet (Çeviri)
Strategy; it is a concept that regulates the relations of the company with its environment and activates its resources correctly in order to be in a superior position than its competitors. As a result of globalization, enterprises need a good strategy for sustaining their existence. In the first chapter, concepts of business strategies and strategic decisions are emphasized. In the second part, the basic concepts of strategic management are explained and the scope, process and phases of strategic management are examined in detail. These issues are discussed theoretically. Strategic management refers to the planning, implementation, control and evaluation of these strategies by developing the most effective strategies for an enterprise to achieve its objectives. Strategic management process is extremely necessary and important for businesses and organizations. It is vital for enterprises to make the right decisions by choosing the appropriate strategies, which are the most important factor that affects the success of the struggle of their competitors against the competition in the intense competition environment.