Eğitimde drama yöntemi ile Türkçe öğretiminin iki dilli olan ve olmayan ilköğretim 5.sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of drama method in education on bilingual and non bilingual 5th. grade elemantary school students' academic achievement and attitude
- Tez No: 554070
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
EĞİTİMDE DRAMA YÖNTEMİ İLE TÜRKÇE ÖĞRETİMİNİN İKİ DİLLİ OLAN VE OLMAYAN İLKÖĞRETİM 5. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN AKADEMİK BAŞARI VE TUTUMLARINA ETKİSİ Bu deneysel çalışmada, ilköğretim beşinci sınıf Türkçe dersinin“Okuduğunu Anlama”,“Dinlediğini Anlama”ve“Dile (Türkçeye-Anadile-Derse) ve Dil Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Tutum”lar açısından“Senaryo Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı”(STÖY) destekli eğitimde drama yönteminin uygulandığı deney grupları ile tüm sınıf öğretimine dayalı geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu arasında, deney grupları lehine anlamlı farkların olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma 2004-2005 öğretim yılının bahar yarıyılında Adana ili Seyhan ilçesindeki alt sosyo ekonomik düzeydeki üç devlet ilköğretim okulunda okuyan beşinci sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama yapılan okulların beşinci sınıflarından altı derslikte okuyan toplam 196 öğrenci, deney ve kontrol gruplarını oluşturmuştur. Çalışma 10 hafta sürmüştür. Dersler üç deney grubunda STÖY dayalı eğitimde drama yöntemi, diğer üç kontrol grubunda tüm sınıf öğretimine dayalı geleneksel öğretmen merkezli yönteme göre hazırlanan ders planları doğrultusunda işlenmiştir. Ölçme araçları olarak kullanılan ve araştırmacı tarafından geliştirilip, geçerlilik güvenirlik çalışması yapılan“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”,“Dinlediğini Anlama Başarı Testi”,“Dile (Türkçeye-Anadile-Derse) ve Dil Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Tutum Ölçeği”ön test, son test olarak verilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular,“okuduğunu anlama ve dinlediğini anlama akademik başarı testlerinden”elde edilen toplam puanlar açısından, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir.“Dile (Türkçeye-anadile-Türkçe dersine) ve dil becerilerini geliştirmeye yönelik tutum ölçeği”nden elde edilen bulgulara bakıldığında,“Türkçe dersine yönelik tutumlar 1. alt ölçeği”açısından deney ve kontrol grupları arasında deney grupları lehine anlamlı fark elde edilmiştir.“Türkçeye yönelik tutumlar”2. alt ölçeği toplam ön test puanları kontrol altına alındığında, son test puanları açısından deney grupları lehine anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca,“anadile yönelik tutumlar”3. alt ölçeği açısından deney grupları lehine anlamlı fark elde edilmiştir.“Dil becerilerini geliştirmeye yönelik tutumlar”4. alt ölçeğinden elde edilen bulgular ise; yine araştırmanın denencesini destekler niteliktedir. Deney ve kontrol grupları arasında deney grupları lehine anlamlı farklar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler Senaryo Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı. Eğitimde Drama Yöntemi. Türkçe Öğretimi. Tutum Ölçeği İki Dillilik ve Dil Eğitimi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF DRAMA METHOD IN EDUCATION ON BILINGUAL AND NON BILINGUAL FIFTH GRADE ELEMANTARY SCHOOLSTUDENTS' ACADEMIC ACHIEVEMENT AND ATTITUDE In the present experimental study, the effects of“scenario based learning approach supported by drama in education”on elementary school fifth grade students' academic achievement (understanding by reading, understanding by listening) and“attitude scale of language (Turkish language-mother tongue- Turkish course) and developing language skills”were investigated. The research was conducted at three elementary public schools of middle socio-economic level at Adana- Seyhan during the spring semester of 2004-2005. Participants were the 196 fifth grades students. The study had been taken ten weeks. The three experimental groups were instructed with drama method based on scenario based learning approach (SBLA). The three control groups were instructed teacher-centered method based on traditional whole class teaching.“Achievement test of understanding of reading”,“achievement scale of listening”and“attitude scale of language (Turkish language-mother tongue and development of language skills)”developed and controlled for the reliability and validity by the researcher, were administered as pretest and posttest. The research results from“The achievement tests of understanding reading and understanding listening”show significant difference among the experimental groups. The finding from the 1.st subscale“attitude towards Turkish lesson”reveal that there are meaningful differences among experimental groups and control groups. Controlling for the bilingual students pretest scores on 2.nd scale“attitude towards Turkish”it has been found significant differences favoring the experimental groups on posttest scores. Beside significant difference favoring the experimental groups is found from the 3.rd subscale“attitude towards mother tongue”. The finding of 4.th. subscale“attitude towards developing language skills”shows significant difference among groups favoring the experimental groups. Keywords Scenario Based Learning Approach. Drama in Education Teaching Turkish Attitude Scale Bilingualism and Language Education.