Bütünleşik pazarlama iletişiminde ürün yerleştirme ve sinema filmleri üzerine bir araştırma
Product placement as an integrated marketing communication tool and a research on movies
  1. Tez No: 554482
  2. Yazar: TUĞÇE TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Pazarlama karması unsurlarından biri olan tutundurma faaliyetleri, teknolojinin gelişmesi, değişen tüketici beklentileri ve küreselleşme ile farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Bu trendler nedeniyle de pazarlama yöneticileri geleneksel pazarlama iletişimi yerine daha etkili yöntemler arayışına girmiştir. Bu da bütünleşik pazarlama iletişimi kavramının doğmasını sağlamıştır. Genel olarak bütünleşik pazarlama iletişimi; pazarlama iletişimi bileşenlerinden; reklam, satış geliştirme, kişisel satış, doğrudan pazarlama ve pazarlama halkla ilişkilerini stratejik olarak bir araya getirerek pazarlama iletişim sürecini açık, tutarlı ve etkili bir kanal haline getirebilme yöntemidir. Bir organizasyonun başarılı olabilmesi için önemli olan, tüm iletişim faaliyetlerinin katma değer yaratacak biçimde uyum içinde kullanabilmesidir. Ürün yerleştirme, son zamanlarda popüler hale gelen bir tür bütünleşik pazarlama iletişimi karması elemanıdır. Ürün yerleştirme, markalı ürünlerin çeşitli yollarla (işitsel, görsel) planlı bir şekilde kitle iletişim ortamlarına dâhil edilmesidir. Bu çalışmada, sinema filmlerinde kullanılan ürün yerleştirme esas alınmıştır. Özellikle tüketicinin demografik özellikleri ile ürün yerleştirmeye karşı tutumları incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak kolayda örneklem yöntemi ile belirlenmiş olan 398 kişiye yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Uygulama sonucu, demografik özelliklerin bazılarında ürün yerleştirmeye yönelik izleyici tutumları yönünden anlamlı farklılıklar bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Promotion activities, which is one of the elements of marketing mix, has gained a different dimension due to development of technology, changes in consumer expectations and globalization. Because of these new trends, marketing managers have begun to seek more effective communication methods than the methods used in traditional marketing. This quest has led to the emergence of integrated marketing communication concept. In general terms, this concept strategically integrates several marketing communication components, such as advertising, sales development, personal sale, direct marketing and marketing public relations in order to create more open, more coherent and more effective communication channel. A key element of an organization's success is its ability to orchestrate all its communication in a way to produce value added. Product placement is a newly popular element of integrated marketing communication. Product placement is a technique injecting branded products to mass media agents via a variety of ways (e.g. audio or visual) in a planned manner. This study has mainly focused on the product placements in movies. Focal point of the study is defined as the correlation between demographic features of viewers and their attitude toward the branded product placed. Sampling of 398 who are defined through easy sampling method is surveyed via face-to-face or hand-delivered questionnaire methods. As a result of this study, attitudes towards product placement in a section of demographic features, significant differences were found.