Kurumsallaşmanın kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları üzerinden incelenmesi: 5174 Sayılı Kanunla kurulmuş odalar ve borsalar örneği
Examination of institutionalization of professional organizations with public institution status: Example of chambers and commodity exchanges established by the Law no. 5174
  1. Tez No: 554590
  2. Yazar: BURCU AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan ve 5174 sayılı Kanunla kurulmuş Odalar ve Borsaların kurumsallaşma algısını ortaya koymaktır. Araştırmanın diğer bir amacı ise, kurumsallaşma ve kurumsallaşmanın boyutları ile katılımcıların demografik özellikleri ve kurum özellikleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Veri toplama aracının ilk bölümünde; katılımcıların demografik özelliklerini içeren bilgi formu, ikinci bölümünde; Odalar ve Borsaların özelliklerini içeren bilgi formu, üçüncü bölümünde ise; Kurumsallaşma Ölçeği yer almaktadır. Yapılan açımlayıcı faktör analizine göre kurumsallaşma boyutları; formalleşme, sorumluluk, kültürel güç ve sosyal sorumluluk olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda ortaya koyulan hipotezleri test etmek amacıyla 216 Oda ve Borsa yöneticisi veya yönetici tarafından uygun görülen personelden elde edilen veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan 5174 sayılı Kanunla kurulmuş Odalar ve Borsaların“formalleşme”ve“kültürel güç”boyutlarında çok yüksek,“sorumluluk”ve“sosyal sorumluluk”boyutlarında ise, yüksek düzeyde kurumsallaştıkları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Odalar ve Borsaların kurumsallaşmasına ilişkin algının ise, yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmanın, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarının kurumsallaşma algı düzeyini ortaya koyan öncü araştırmalardan biri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Main aim of this thesis study is to determine the institutionalization perception level of the professional organizations with public institution status which are Chambers and Commodity Exchanges established by the Law No. 5174. Also, other aim of the study is to examine relations between institutionalization and institutionalization dimensions with the demographic characteristics of the participants and institutional characteristics. As a data collection tool, the questionnaire form was used in study which contains three parts. In the first part of the data collection tool, there is an information form containing the demographic characteristics of the participants, in the second part, an information form containing institutional characteristics and in the third part, institutionalization scale are included. According to the exploratory factor analysis; formalization, responsibility, cultural power and social responsibility were determined as institutionalization dimensions. In order to test the hypothesis set forth for the purposes of the study, data which were obtained from 216 Chambers and Commodity Exchanges managers or personnel who are deemed appropriate by the managers, were analyzed using SPSS 21.0. As a result of the analysis, professional organizations with public institution status which are Chambers and Commodity Exchanges established by the Law No. 5174 institutionalized at the highest level in the“formalization”and“cultural power”dimensions and at high level in the“responsibility”and“social responsibility”dimensions. However, the perception of the institutionalization of Chambers and Commodity Exchanges was determined at high level. It is thought that this thesis study will be one of the leading studies that examine institutionalization perception of the professional organizations with public institution status.