Pilates egzersizlerinin premenstruel sendrom belirtilerine etkisi
Effects of pilates exercises on premenstrual syndrome symptoms
  1. Tez No: 554844
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE ÇİTİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir sağlık bilimleri fakültesinin ebelik bölümünde PMS sorunu olan öğrencilere uygulatılan pilates egzesizlerinin premenstruel sendrom belirtilerine etkisini incelemek amacı ile kontrollü deneysel türde yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma iki aşamalı yapıldı. İlk aşamada çalışmanın evreni, bir ebelik bölümü öğrencilerinden (N=430), örneklem ise herhangi bir örnekleme yöntemine gidilmeden 361 öğrenciden (evrenin %83,95'i) meydana geldi. Veriler Öğrenci Bilgi Formu I ve Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ) kullanılarak toplandı. İkinci aşamada ise ilk aşamada PMSÖ puanı 88 ve üstü olan öğrenciler çalışmanın evrenini (N=286) ve bu öğrencilerden 50'si (deney grubu 25, kontrol grubu 25 öğrenci) örneklemi oluşturdu. Deney grubundaki öğrencilere üç ay boyunca pilates egzersizleri uygulattırılırken, kontrol grubundaki öğrencilere rutin alışkanlıklarını sürdürmesi söylendi. 3. ayın sonunda deney ve kontrol grubunun PMS sorunu tanılanarak pilatesin PMS üzerindeki etkisi değerlendirildi. Çalışmanın ikinci aşamasında veriler Öğrenci Bilgi Formu II ve PMSÖ kullanılarak toplandı ve elde edilen veriler SPSS programında analiz edildi. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin bireysel, sağlık ve PMS'i etkileyebilecek özellikler bakımından benzer oldukları görüldü (p>0,05). Deney grubundaki öğrencilerin egzersiz programının başında PMSÖ puan ortalamasının 127,20 (SS=24,85), kontrol grubunun puan ortalamasının 127,84 (SS=24,79) olduğu ve gruplar arasında fark olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was done in controlled experimental way to identify the effect of pilates exercises, which were put into practice by the students who were in the midwifery department of a health sciences faculty and had PMS problem, on the symptoms of premenstrual syndrome. Methodology: The study was done in two stages. In the first stage, target population of the study included midwifery students (N=430) and sample of the study had 361 students (83,95% of the target population) without using any sampling method. The data were gathered through Student Information Form I and Premenstrual Syndrome Scale. In the second stage, the students who got 88 and more in PMSS in the first stage formed the population of the study (N=286) and 50 of them became the sample (25 in experimental group and 25 in control group). While the students in the experimental group were asked to practice the pilates exercises for three months, the students in the control group were told to maintain their routine habits. At the end of the three months, PMS problem of the experimental and control group was diagnosed and the effect of pilates on PMS was evaluated. The data were collected through Student Information Form II and PMSS in the second stage and they were analysed by means of SPSS program. Findings: It was seen that the students in the experimental and control group were similar in terms of their aspects which were individual, health and could affect PMS (p>0,05). It was identified that the PMSS mean score of the students in the experimental group was 127,20 (SD=24,85) at the beginning of the exercise program, and the mean score of the control group was 127,84 (SD=24,79) and was seen that there was not any difference among groups (p>0,05).