Analyzing storytelling elements in award-winning advertisement campaigns in Turkey
Türkiye'de ödül almış reklamlarda kullanılan hikayeleştirme elementlerinin analizi
- Tez No: 554930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YOLBULAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, hikâyelerin, insanlar arasındaki iletişim tiplerinin şekillenmesinde büyük etkisi olmuştur. İlk insandan günümüze kadar hikâyeler bizim duygu ve düşüncelerimizi aktarmada kullanılan en yaygın yollardan biri olmuştur. Beynimiz hikâyelerle öğrenmeye meyillidir. Bu, insanların bir şeyi öğrenmesi için en basit yollardan birisidir. Dahası, insanlar birbirlerini ikna etmek için de hikâyelere başvurmuştur. İkna edebilmek ise iş dünyasının kalbini oluşturmaktadır. Bu sebeple, hikayeleştirme, müşterileri ikna etmek ve onların tüketici davranışlarını etkilemek için benzersiz bir yol olmuştur. Globalleşme sürecinde bütün ülkeler kapılarını kuruluşlara açmış ve yeni fırsatlar sunmuştur. Fakat bu gelişmeler beraberinde yeni sorunlar da ortaya çıkarmıştır. Bu problemlerden biri de doygun pazarlardır. Bu noktada kuruluşlar artık ürün odaklı ekonomik modelin işleyemeyeceğini anlamış ve tüketici odaklı ekonomik modele geçmişlerdir. Bunu yaparken de, geleneksel pazarlama stratejilerinin artık işe yaramayacağını ve yeni bir pazarlama anlayışına ihyacıları olduklarını anlamışlardır. Yeni stratejiler oluşturmak için diğer disiplinlerden, Psikoloji, Sinirbilim, Dilbilim vb. de yararlanmaları gerektiğinin farkına varmışlardır. Pazarlama stratejilerinin değişmesi, doğal olarak kuruluşların reklam stratejilerini de değiştirmeye zorlamıştır. Kuruluşlar bu doygun pazarlarda daha fazla fark edilmek ve hedef kitlesinin tüketici davranışlarını etkilemek için reklam stratejilerini oluştururken diğer disiplinlerden oldukça fazla yararlanmaya başlamışlardır. Bu noktada, kuruluşlar daha fazla hatırlanmak, duygusal bir bağ oluşturmak ve ayırt edilebilir olmak adına reklamlarda ve pazarlama stratejilerinde hikeyeleştirme yapmaya başlamışlardır. Bu çalışmada Effie Türkiye tarafından 2017 ve 2018 yıllarında Altın ödül alan kırk üç adet reklamda firmalar hikayeleştirmeyi nasıl kullandığını analiz etmek için içerik analizi metodu kullanılmıştır. Bu analizleri yaparken, Pazarlama, Reklamcılık, Psikoloji, Sinirbilim ve Dilbilimden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the history of human beings, stories have had big impact on shaping the type of interaction among people. From the first person to present, the common way of conveying our thoughts or emotions is stories. Moreover, our brain tends to learn something thanks to stories. This is the simplest way for our brain to learn or remember things. Moreover, people also used stories to persuade each other. In the business world, Persuasion is an activity in the heart of the business world. Because of these reasons, storytelling is a unique way of persuading customers or effecting consumer behavior. Globalization process opened all countries' doors to the institutions to carry on their business all over the world. However, these developments led to reveal some problems together. One of these problems is saturated markets. At this point, companies understood that product-oriented economic model no longer works and changeover product-oriented model to customer-oriented model. In doing so, they realized that traditional marketing strategies were doomed and they need new strategies. At the same time, they started to benefit from other disciplines for effecting their target audience such as psychology, neuroscience, linguistics and so forth. Changing marketing strategies also forced to change the advertising strategies as well. In today's highly fragmented and noisy advertising environment, it is much difficult to attract and engage in customers. In this sense, storytelling is used to enhance brands' positioning in consumers' minds and strengthen the emotional connection between brands and consumers. In this study, content analysis method is used to analyze forty-three Effie Turkey gold award-winning advertisements for finding out storytelling elements used in advertisements. In doing so, this study benefits from Marketing, Advertising, Psychology, Linguistics and Neuroscience.