Sürdürülebilirlik çerçevesinde jeoparklar ve jeopark birliklerinin incelenmesi: Manisa Jeopark Birliği örneği
Investigation of geoparkes and geopark unions in the framework of sustainability: The sample of Manisa Geopark Association
  1. Tez No: 555198
  2. Yazar: BURAK AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı ilk olarak çevresel yönüyle incelenmesine rağmen günümüzde birçok alanda kullanılmakta ve günden güne önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirliğin geniş etki alanı içinde kendini en iyi gösterdiği alanlardan biri de jeoparklardır; çünkü jeoparklar sürdürülebilirlik ilkesi temel alınarak kurulmuş ve bu ilke ile korunmaya devam etmektedir. Sürdürülebilirliği sağlayacak en uygun kurum ise hizmetleri halka en yakın ve en etkili şekilde sunan kurum olan belediyelerdir. Hizmetlerin sunumunda sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınmanın hedef alınması, birçok sorun için de doğru bir çözüm olacaktır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilirlik çerçevesinde jeopark ve jeopark birlikleri ve Manisa Jeopark Birliği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of sustainability is first examined in terms of its environment, it is used in many fields and it is gaining importance day by day. One of the best areas of sustainability within the broad sphere of influence is the geoparks; Because geoparks are established on the basis of sustainability principle and continue to be protected by this principle. The most appropriate institution to ensure sustainability is the municipality which provides the services in the closest and most effective way to the public. Targeting sustainability and sustainable development in the provision of services will be the right solution for many problems. In this study, geopark and geopark associations and Manisa Geopark Union will be examined within the framework of sustainability, sustainable development and sustainability.