Türkiye'de kadın istihdamı ve ekonomik büyüme ilişkisi: Bir zaman serisi analizi
The link between female employment and economic growth in Turkey: A time series analysis
  1. Tez No: 555238
  2. Yazar: RABİA AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Finance, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, kadın istihdamı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki üzerinde durulmaktadır. Literatür taraması, Türkiye ekonomisi ile ilgili bu tür çalışmaların oldukça sınırlı olduğunu ortaya koymaktadır. Burada, 1988-2016 dönemi yıllık zaman serileri dikkate alınmaktadır. Kadın istihdamının yanı sıra, kentleşme ve sabit sermaye bağımsız değişkenleri, ekonomik büyüme ise bağımlı değişkeni ifade etmektedir. Değişkenlerin durağanlık analizleri için PP, KPSS ve ERSP birim kök testleri kullanılmaktadır. Değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkisi, ARDL sınır testi yardımıyla araştırılmaktadır. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin varlığı, Granger nedensellik analizi ile incelenmektedir. Çalışmadan elde edilen ampirik sonuçlar, değişkenler arasında bir eşbütünleşme (uzun dönem) ilişkisinin varlığını göstermektedir. Çalışmadan elde edilen ampirik sonuçlar, aynı zamanda kadın istihdamı ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemde pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişkiyi göstermektedir. Son olarak, nedensellik testi sonuçlarına göre, kadın istihdamından ekonomik büyümeye doğru işleyen bir nedensellik söz konusudur. Bu sonuçlara göre; Türkiye ekonominde ekonomik büyümeyi hızlandırabilmek için politika yapıcıların kadın istihdamına özel bir önem vermesi gereği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the link between female employment and economic growth. The literature reveals that there is a very limited study related with Turkish economy. Here, annual time series are used for the period of 1988-2016. The in dependent variables are female employment, urbanization and fixed capital while economic growth is dependent variable. The PP, KPSS and ERSP unit root tests are used for the station arity analyses of variables. The long run relationship between the variables is investigated by the ARDL bounds test. The presence of causal link age between the variables is examined by the Granger causality analysis. Empirical results from the study in dicate that there is a cointegration (long run) relationship between the variables. Empirical results from the study also in dicate that there is a positive and statistically significant relationship between female employment and economic growth in the long run. Finally, according to the causality test there is a causality running from female employnment to economic growth. According to these results, on female employment to accelerate the economic growth rate in Turkish economy.