Üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumlarına yaratıcı dramanın etkisi
The effect of creative drama on attitudes of university students towards dating violence
- Tez No: 555968
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada bir yöntem olarak yaratıcı dramanın üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumlarına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden karma yöntem kullanılmıştır. Ön test-son test sonuçlarının karşılaştırıldığı nicel veriler SPSS ile çözümlenmiş, nitel veriler ise betimsel analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Nicel veriler, 29 maddeden oluşan Flört Şiddeti Tutum Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme soruları, katılımcı günlükleri, gözlem notları ve uygulama sürecinde ortaya çıkan ürünlerle elde edilmiştir. Görüşme soruları ve günlüklerde bulunan sorular, uzman görüşü alınarak hazırlanmıştır. Katılımcıların flört şiddetine yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla, farklı alanlardan üç uzmanın görüşüne başvurularak 42 saatlik yaratıcı drama etkinlikleri hazırlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel ve nicel veriler, deneyimsel bir etkileşim alanı oluşturan yaratıcı dramanın, üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumlarını ortaya koydukları, gözden geçirdikleri ve yeniden yapılandırdıkları bir sürece dönüşerek flört şiddetine yönelik farkındalıklarının artmasında etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of creative drama as a method on attitudes of university students towards dating violence. The mixed method was used to collect quantitative and qualitative data. Quantitative data, in which the results of pretest and posttest were compared, were analyzed using the Wilcoxon test in SPSS. Qualitative data were analyzed using descriptive analysis technique. Attitudes towards Dating Violence Scale consisting of 29 items was used in this study. Qualitative data were collected through participant diaries, semi-structured interviews, observation notes of the researcher and the products delivered by participants during the implementation process of creative drama sessions. Interview and diary questions were formed with expert opinion. 42-hour creative drama activities to be conducted in this study were consulted to three different experts from different fields. The qualitative and quantitative data obtained in this study show that creative drama is an effective method creating an interactive and experiential process in which participants can raise their awareness by revealing, revising and reconstructing their attitudes towards dating violence.