Tatarca İncil-i Markus (Çeviriyazı-Türkiye Türkçesine aktarım-inceleme-dizin)
  1. Tez No: 556021
  2. Yazar: NAZLI YILMAZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Mütercim-Tercümanlık, Linguistics, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Çalışma, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Arslan Kaynardağ Koleksiyonu 00246 numarada kayıtlı olan Tatar Türkçesiyle yazılmış bir Markos İncili üzerinedir. 49 varaktan oluşan bu eser standart olmayan bir Talik yazısıyla yazılmış ve her sayfa 15 satırdan oluşturulmuştur. 1925 yılına tarihlendirilmiş olan eserde ayrıca müellif/müstensih tarafından çizilmiş eski Filistin haritası da yer almaktadır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Tatarlar, Tatar Türkçesi, Hristiyan Tatarlar, İncil ve Markos İncili hakkında bilgi verilmiştir.“İnceleme”bölümünde eserin yazım özellikleri, ses bilgisi ve şekil bilgisi incelenmiştir.“Metin”bölümünde eserin çeviri yazımı yapılmış,“Türkiye Türkçesine Aktarım”bölümünde Türkiye Türkçesi söz dizimine bağlı kalınarak anlaşılır bir dille aktarım yapılmıştır.“Dizin”bölümü ise dizin, özel kavramlar dizini ve yer adları dizini olmak üzere üç bölümden oluşturulmuştur. Dizinde, Türkiye Türkçesi alfabesine uygun olarak sıralama yapılmış ve anlamlandırma metne göre yapılmıştır. Son bölümde eserin tıpkıbasımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a copy of Mark Gospel written with Tatar Turkish which is registered with the number 00246 in Arslan Kaynardağ Collection of Süleymaniye Manuscript Library. This work, which consists of 49 foil, was written with a non-standard Taʿlīq script (a style of Arabic script) and each page is composed of 15 lines. The work is dated to 1925 and also contains an ancient Palestinian drawn by the author. In the“Introduction”section of the study, information is given about Tatars, Tatar Turkish, Christian Tatars, Bible and Mark Gospel. In the“Examination”section, spelling features, sound and shape of the work are examined.Translation of the work is done in the“Text”section. In the section of“Transferring to Turkey Turkish”, Turkey Turkish was transferred to adhering to the clear language syntax. The Index section is made up of three parts: Index, Special Concepts Index and Place Names Index. In Index section, ranking is made according to Turkey Turkish alphabet and text interpretation. In the last section, a facsimile of the work is given.