Onkoloji hastalarında farklı beslenme tarama testlerinin karşılaştırılması ve beslenme durumu ile ilişkilendirilmesi
Comparison of different nutritional screening tools and associated with the nutritional status in oncology patients
- Tez No: 556697
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma Şubat-Eylül 2018 tarihleri arasında, ayaktan tedavi olan kanser hastalarında farklı beslenme tarama testlerini karşılaştırarak hastalığa özgü malnütrisyonu belirlemek ve beslenme durumu ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri 135 kadın ve 144 erkek olmak üzere toplam 279 kanser hastası dahil edilmiştir. Araştırma verileri, hastaların sosyodemografik ve sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite kaydı, 24 saatlik besin tüketim kaydı ve beslenme tarama testlerini (Nutriskor,“Malnütrisyon Tarama Testi”(MST),“Beslenme Risk Taraması”(NRS-2002),“Hasta Odaklı Subjektif Global Değerlendirme”(PG-SGA)) içeren anket formunun araştırmacı tarafından uygulanması ile elde edilmiştir. Kanser türü, evresi, süresi, uygulanan tedavi, son 3 aya ait biyokimyasal bulgular hasta kayıtlarından elde edilmiştir. Hastaların antropometrik ölçümleri alınmış ve vücut bileşimi vücut analiz cihazı kullanılarak saptanmıştır. Araştırmaya 19-64 yaş arasında 208 kişi, 65 yaş ve üzerinde 71 kişi katılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 56,4±12,00 yıl bulunmuştur.“Beden kütle indeksi”(BKİ) sınıflamasına göre 19-64 yaş aralığındaki bireylerin %38,0'i hafif şişman; 65 yaş üzerindeki bireylerin %29,6'sı obez bulunmuştur. Bireylerin %88,5'inin fiziksel olarak inaktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between February and September 2018 in order to determine disease-specific malnutrition by comparing different nutritional screening tools in cancer patients who were treated as outpatients and to investigate its relationship with nutritional status. A total of 279 cancer patients, 135 women and 144 men aged 18 and over were included in the study. The research data were obtained by the researcher applying the questionnaire including sociodemographic information, health information, nutrition habits, anthropometric measurements, physical activity record, 24 hour food consumption record and nutrition screening tools (“Nutriscore”, Malnutrition Screening Tool“ (MST), ”Nutritional Risk Screening-2002“ (NRS-2002), ”Patient-Generated Subjective Global Assessment“ (PG-SGA)). Cancer type, stage, duration, treatment and biochemical findings of last 3 months were taken from patient records. Anthropometric measurements of the patients were taken and body composition was determined using a body analyzer. 208 people between 19-64 years and 71 people over 65 years were included in the study. The mean age of the subjects was 56,4±12,00 years. According to ”Body Mass Index" (BMI) classification, 38,0% of the individuals in the 19-64 age range were overweight; 29,6% of individuals over 65 years of age were obese. 88,5% of individuals were found to be physically inactive.