Adölesan tenis oyuncularında omuz rotator kas esnekliği ve eklem hareket genişliği ile izokinetik kas kuvvet değerlerinin incelenmesi
Investigation isokinetic muscle strength with shoulder rotator muscle flexibility and range of motion in adolescent tennis players
  1. Tez No: 557026
  2. Yazar: NAZLI BÜŞRA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANDE GÜNEY DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesan tenis oyuncularında omuz rotator kas esnekliği, eklem hareket açıklığı, skapular diskinezi ile izokinetik kas kuvvetini incelemekti. Çalışmaya 10-18 yaşları arasında en az üç yıl tenis oynayan 54 birey dahil edildi. Bireylerin rotator kas esnekliği mezura ile, eklem hareket açıklığı Goniometer Pro dijital inklinometre ile, rotator kas kuvveti ve tepe torka ulaşma açısı izokinetik kas kuvveti ISOMED 2000 (D&R GmbH, Almanya) sistem ile, gözlemsel skapular diskinezi değerlendirmesi video analiz ile değerlendirildi. Atıcı omuz değerleri diğer omuz ile karşılaştırıldı. Çalışmanın eklem hareket açıklığı ve skapular diskinezi bulgularına göre glenohumeral internal rotasyon defisiti (GİRD) olan ve olmayan; skapular diskinezisi olan ve olmayan olarak alt gruplara ayrılarak kas kuvvet farklılıkları incelendi. Sonuç olarak, eksternal rotasyon esnekliği; internal rotasyon ve horizontal adduksiyon eklem hareket açıklığı, atıcı omuzda diğer omuza göre daha düşüktü (p0,05). Adölesan dönemdeki tenis oyuncularında, omuz kuşağında spora özel adaptasyonlar meydana gelmektedir. Bu adaptasyonları erken dönemde saptamak, risk altındaki sporcuları belirlemek açısından oldukça önemlidir. İlerleyen dönemde kalıcı hale gelebilen bu değişimler, şiddetli ve geri dönüşü olmayan yaralanmalara yol açabilir. Bu yaralanmalara özel koruyucu programların geliştirilmesi, adölesan tenisçiler için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate shoulder rotator muscle flexibility, range of motion, scapular dyskinesis and isokinetic muscle strength in adolescent tennis players. Fifty four individuals aged between 10 and 18 years, who have at least three years experience in tennis, were included in the study. Rotator muscle flexibility assessed with tape measure; rotator muscle range of motion assessed with Goniometer Pro digital inclinometer; isokinetic rotator muscle strength and angle of peak torque assessed with ISOMED 2000 (D & R GmbH, Germany); scapular movement was assessed by observational video analysis. The results of the pitcher shoulder was compared with the other side. Findings of range of motion and scapular dyskinesis divided into subgroups the individuals with and without glenohumeral internal rotation deficits (GIRD); the individuals with and without scapular dyskinesis. The isokinetic muscle strength compared between these subgroups. External rotation flexibility; internal rotation and horizontal adduction range of motion were lower in pitcher shoulder than in the other side (p0.05). It was determined that sport specific adaptations occurred around the shoulder complex in the adolescent tennis players. Early detection of these adaptations is very important in terms of identifying athletes at risk. These changes, which may become permanent in the later period, can lead to severe and irreversible injuries. Development of sport specific prevention programs for these injuries is very important for adolescent tennis players.