Özel ve devlet ilkokullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri materyallerini kullanım durumlarının incelenmesi
The investigation of the use cases of science materials by primary school teachers working in state and private schools
  1. Tez No: 558638
  2. Yazar: SEVDE YETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, özel ve devlet ilkokullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri dersinde öğretim materyallerini kullanma durumlarını belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ili özel ve devlet okullarında görev yapmakta olan ilkokul sınıf öğretmenleri, örneklemini ise evrenden random yöntemi ile seçilen 12 farklı devlet okulunda görev yapan 83 sınıf öğretmeni ile 12 farklı özel okulda görev yapan 83 sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 166 öğretmenden oluşturmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin materyal kullanma durumları ile ilgili görüşleri anket uygulanarak alınmıştır. Özel ve devlet ilkokullarında çalışan sınıf öğretmenlerinin görüşleri karşılaştırılmıştır. İstatistiki yöntemlerden yüzde, frekans ve t-testi uygulanmıştır. Devlet okulunda ve özel okulda görev yapan sınıf öğretmenleri arasında numune, model, basılı materyal, tepegöz, slayt makinesi, grafik, tablo, şekil, hareketli resim, bilgisayar, mikroskop, kaynak kişiler, laboratuvar malzemelerini kullanma durumları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Diğer materyallerde ise anlamlı farklılık yoktur. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında özel okulda görev yapan sınıf öğretmenlerinin devlet okulundaki öğretmenlere göre materyallerden daha fazla yararlandıkları, derslerinde materyalleri daha çok kullandıkları görülmüştür. Materyal kullanma durumları açısından okul türleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study conducted to determine the amount of teaching materials used in science classes of primary school teachers working in state and private primary schools. The population of the study consists of primary school teachers who work in the state and private schools of Şanlıurfa, and the sample is composed of 166 primary school teachers, 83 of them working in 12 different state schools and 83 of them working in 12 different private schools. The opinions of the primary school teachers about the use of materials were obtained by applying a questionnaire. The opinions of primary school teachers working in state and private schools were compared. Percentage, frequency and t-test were used for statistical analysis It was observed that there was a significant difference in terms of the use of the primary school teachers working in state and private schools between samples, models, printed materials, overhead projector, slide machine, graphics, tables, figures, moving pictures, computers, microscopes, welding people and laboratory materials. There is no significant difference in the use of other materials. When the results of the study are examined, it is seen that the primary school teachers working in private schools use materials more frequently than the teachers in the state schools. A significant difference was found between school types in terms of material use.