Keçiboynuzu meyvesinden etanol ve sitrik asit eldesi
Ethanol and citric acid extraction from carob fruit
  1. Tez No: 559501
  2. Yazar: BÜŞRA ÖLÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizde Akdeniz Bölgesi'nde, Hatay'dan başlayıp İzmir'e kadar ulaşan kıyı şeridi keçiboynuzu meyvesinin doğal yetişme alanlarıdır. Ülkemiz keçiboynuzu meyvesinin yetiştiği şanslı coğrafyalardan biridir. Keçiboynuzu meyvesi, gıda endüstrisinde keçiboynuzu zamkı, sakızı ve türevleri stabilizatör ve kabartıcı etkilerinden dolayı dondurma üretiminde, özellikle katkı maddesi olarak; soslara, jölelere, şuruplara, meyve konsantrelerine stabilizatör olarak, pasta ve çöreklerde kullanılan keçiboynuzu zamkı ise, ürünün gevşekliğini ve bayatlamasını önleyen, kek ve bisküvilerde ise yumurtadan tasarruf, parçalanmadan kesilebilme ve kolayca taşınabilme özelliği kazandırmaktadır. Amacımız, Akdeniz Bölgesi'nde yetişen keçiboynuzundan daha yüksek katma değere sahip endüstriyel ve ekonomik değeri yüksek olan sitrik asit ve etil alkol elde etmektir. Keçiboynuzu kırılıp, elenerek çekirdeğinden ayrılıp meyve etinden şeker özütlenecektir. Şeker, bileşenleri fermantörde biyoteknolojik reaksiyonlarla etil alkol ve sitrik aside dönüştürülecektir ve laboratuvar ortamında yapılan bu çalışmalar endüstriyel üretime veri kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the Mediterranean Region in our country, it is natural growing area of the coastal striped carob where is satarting from Hatay and reaching to İzmir. Our country is one of the lucky geographies where the carob grows. Carob fruit, in the food industry due to the effects of stabilizers and extracts of locust bean, gum and derivatives, especially in the production of ice cream, especially as an additive; locusts, jellies, syrups, syrups, fruit concentrates as stabilizers, pastes and donuts are used to prevent slackness and staling of the product. In cakes and biscuits, it saves from eggs, can be cut without breaking and easily transported. Our aim is to obtain citric acid and ethyl alcohol, which have higher added value and higher economic and economic value than carob seeds grown in the Mediterranean region . The carob beans are broken, sieved and separated from the kernel and sugar will be extracted from the flesh of the fruit. The sugar components will be converted into ethyl alcohol and citric acid by biotechnological reactions in the fermentor and these studies made in the laboratory environment will be industrial production data source.