Epistemik oyun kuramı: Faydayla orantılı inançlar
Epistemic game theory: Utility proportional beliefs
  1. Tez No: 559592
  2. Yazar: İHSAN GÜLEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Oyun kuramı, verilen kararlara ilişkin sonuçların başkalarının kararlarına bağlı olduğu durumları inceleyen bir yaklaşımdır. 1928 yılında minimax teoreminin kanıtlanmasıyla özgün bir alan olarak kabul edilmiştir. Minimax yaklaşımıyla oluşturulmuş Nash dengesi oyun kuramındaki en popüler çözüm yöntemidir. Ancak oyun kuramı gelişimini sürdürürken Nash dengesinin, rakip mantığını hesaba almayışı tartışmalara konu olmuştur. Çünkü“mantık”oyunların temel faktörüdür. Buradan hareketle, mantık kavramının merkeze alındığı“epistemik oyun kuramı”adı altında modern bir alt dal oluşmuştur. Epistemik oyun kuramı, oyuncuların birbirleri hakkında yürüttüğü mantığın ve birbirlerinin mantığı hakkında yürüttükleri mantığın oyunu nasıl etkilediğini anlamaktadır. Bu tezin amacı, Christian W. Bach ve Andres Perea'nın 2014 yılında tanıttığı epistemik yaklaşıma sahip“faydayla orantılı inançlar”kavramıyla oluşturulmuş çözüm yönteminin gerçek hayat oyuncularının kararlarına, klasik çözüm yöntemlerinden daha yakın olduğunu göstermektir. Gerçek hayat oyuncularının kararlarının incelenebilmesi için gerçekleştirilen deneyde 19 kişiye“ortalamanın ¾'ü”oyunu oynatılmıştır. Oyunda yer alan faydaların, denekler açısından önem arz edebilmesi için maddi teşvik kullanılmıştır. Faydayla orantılı inançlara ortak inanca sahip oyuncuların rasyonel seçeneklerinin bulunabilmesi için de bir C# algoritması geliştirilmiştir. Sonuç olarak deneyde yer alan oyuncuların yaptıkları seçimlerin klasik çözüm yöntemleri yerine, faydayla orantılı inançlar kavramıyla çözüm yapan bu algoritmanın seçimleriyle daha tutarlı olduğu görülmüştür. Bu durumun sebebi, klasik yöntemlerde rakiplerin irrasyonel seçim yapmasına 0 ihtimal verilirken, faydayla orantılı inançlar kavramının tedbirli mantığı kullanmasıdır. Rakibin irrasyonel seçeneklerini seçme ihtimalini de hesaba katan tedbirli mantığa gerçek hayat oyuncularının mantığı daha yakındır.
Özet (Çeviri)
Game theory is an approach which concerns about the situations where an outcome by one decision is determined by someone else's decision. It recognized as a unique field when minimax theorem was proved in 1928. The most popular solution concept of game theory is Nash equilibrium which is a product of minimax approach. But during the game theory's evolvement, the fact that Nash equilibrium doesn't concerns about the opponent's reasoning process became subject of many debates. Because“reasoning”aspect is essential for games. From here,“epistemic game theory”which puts reasoning aspect at center stage, initiated as a modern subfield of game theory. Epistemic game theory understands the effects of how players reason about one another and how they reason about other players reasoning in games. This study's objective is to show that the solution method which uses an epistemic approach called“utility proportional beliefs”introduced by Christian W. Bach and Andres Perea in 2014, is closer to real-life players' decisions than the classical solution methods. To observe the real-life players' decisions, an experiment with 19 participants involving the game called“¾ of the average”was conducted. In order to participants to understand the significance differences of the outcomes in the game, financial incentives were used. To find the players' rational decisions under common belief in utility proportional beliefs, a C# algorithm had been developed. As a result, we find that the decisions made by participants were more consistent with the algorithm's decisions which uses the concept of utility proportional beliefs than the classical solution methods. It's because the fact that while classical solution methods assigns 0 probability to opponents' irrational choices, utility proportional beliefs concept uses cautious reasoning. The way that real-life players reason is closer to cautious reasoning which considers the possibility that opponents might choose irrationally.