Üniversite öğrencilerinin sahip oldukları değerler ile sosyal duygusal yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between the values and social and emotional loneliness which university students have
  1. Tez No: 559725
  2. Yazar: HALİME SELCEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sahip oldukları değerler ile sosyal duygusal yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeline uygun görülmüştür. Araştırma örneklemi 2013-2014 yılındaki üniversite öğrencileri arasından tesadüfî küme örnekleme yöntemi ile seçilmiş 426'sı bayan, 278'i erkek olmak üzere toplam 704 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada araştırmaya katılan öğrencilerin bazı kişisel bilgileri için“Kişisel Bilgi Formu”, sahip oldukları değerleri belirlemek amacıyla“Schwartz Değerler Listesisosyal”ve duygusal yalnızlık düzeyini belirlemek amacıyla da Sosyal Duygusal Yalnızlık Düzeyi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Korelâsyon ve Regresyon Analizi Tekniği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 18.00 paket programında yapılmıştır. Araştırma sonucunda kadın ve erkek öğrencilerin sosyal yalnızlık düzeylerinin birbirlerininkine benzer olduğu görülmektedir. Ayrıca yapılan başka bir analiz sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde erkeklerin güç ve uyarılma değerlerine kadınlara göre daha fazla önem verdikleri belirlenmiştir. Kadınların ise özdenetim, yardımseverlik, uyum, evrensellik ve güvenlik değerlerini daha fazla önemsediği görülmüştür. Yaş değişkeni açısından değerler incelendiğinde ise geleneksellik boyutunda anlamlı farklılık olduğu sonucu elde edilmiştir.Bu sonuca göre 22 yaş ve üzerinde olan öğrenciler geleneksellik değerine daha fazla önem verdiği belirlenmiştir.Sosyal yalnızlık ile değerler arasındaki ilişkiyi incelemek için regresyon analizi yapılmıştır.Elde edilen bulgular modelin anlamlı olduğunu göstermiştir.Bir başka ifadeyle, üniversite öğrencilerinin geleneksellik değeri arttıkça sosyal yalnızlık düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to bring up the relation between the values that university students have and their social emotional loneliness level. The survey is appropriate for relational survey model which is subtype of survey model. The group of survey consists of 426 female and 278 male university students. For some personal information, of those who entered this study,“Personal Information Form”, to identify the values they have“Schwartz Values List”, to identify the level of social emotional loneliness level“Social Emotional Loneliness Value Scale”are used. To analyze the daya Correlation and Regression Technique are used. The statistical analysis is made by SPSS 1800 packet programme. As a result of survey it is seen that male and female students have similiar loneliness level. Moreover, when results of datas evaluated, male participants attach more importance to power and excitation than female participants. It is also seen yhat female participants attach more importance to self-control, helpfulness, harmony, universality and security. When values are reviwed in terms of age factor, it is seen that there is a significant difference in traditionalism dimension. According to this result, students aged 22 and above attach more importance to traditionalism value. To review the relation between social loneliness and values Regression Analysis made. The findings derived, has shown this model is meaningful. In other words, when the level of traditionalism value, that university students have, increasesi their social loneliness value decreases.