Does EFL instructors' gender affect EFL students' motivation?
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten okutmanların cinsiyeti yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin motivasyonunu etkiliyor mu?
- Tez No: 559747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNSER DİLARA KOÇBAŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul, Türkiye'de özel bir üniversitenin İngilizce Hazırlık Programı'nda eğitim görmekte olan öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonunu etkileyen faktörleri ve yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretim üyelerinin motivasyon stratejilerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin cinsiyetinin öğrencilerin motivasyonu üzerinde bir etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Spesifik olarak bu çalışma, İngilizce Hazırlık Programı'nda eğitim gören erkek ve kadın öğrencileri motive eden faktörler arasındaki ortak veya farklı noktaları araştırmaktadır. Ayrıca bu çalışma, kadın ve erkek öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce öğreten kadın ve erkek öğretim üyelerine dair bakış açılarını ortaya çıkarmak ve yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretim üyelerinin cinsiyetlerinin öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonuna bir etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Nicel veriler 63 yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretim üyesine uygulanan ve 98 İngilizce Hazırlık Programı öğrencisine uygulanan farklı iki anket aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise toplamda 11 öğrenciden oluşan 2 farklı focus (odak) grup görüşmesi aracılığıyla toplanmıştır. Bu çalışmayı yapmakla amaçlanan İngilizce öğrenen öğrencilerin motivasyon kaynaklarını ve İngilizce öğretmenlerinin motivasyon stratejilerini araştırmanın yanı sıra yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin cinsiyetlerinin öğrencilerin motivasyonu üzerindeki etkisini görmekti. Nicel verilerin sonuçlarına göre öğretmenlerin cinsiyetlerinin öğrencilerin motivasyonu üzerinde bir etkisi yok iken nitel verilerin sonuçlarına göre öğrencilerin cinsiyet temelli önemli deneyimleri ve fikirleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the factors that affect English Language Preparatory Program students' motivation in learning English and to find out the motivational strategies of EFL instructors. Moreover, the study aims to figure out if EFL instructors' gender influences EFL students' motivation in learning English or not. Specifically, this study aims to investigate the common and different factors that affect female and male students' motivation in learning English. The study also aims to reveal the perspective of female and male students towards their female and male EFL instructors and it intends to display whether the EFL instructors' gender affects the students' motivation or not. The study has been conducted in the English Language Preparatory Program (ELPP) of a private university in İstanbul, Turkey. The quantitative data were obtained through two different questionnaires administered to EFL instructors and 63 English Language Preparatory Program students. Besides, qualitative data were gathered through focus group interviews with the ELPP students. The hypothesis for this research was to find out a relationship between EFL instructors' gender and EFL students' motivation. According to the results of the quantitative measures, the study claims that there is not a relationship between EFL instructors' gender and EFL students' motivation. However, according to the results of the qualitative measures, students have some important gender based experiences and ideas.