Personel güçlendirmenin yenilikçi davranışa olan etkisinde proaktif kişiliğin düzenleyici rolü: Görgül bir araştırma
The regulatory role of proactive personality in the effect of personnel empowerment on innovative behavior: An empirical research
- Tez No: 559820
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, personel güçlendirmenin yenilikçi çalışan davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymak ve proaktif kişiliğin bu ilişki üzerindeki düzenleyicilik rolünü incelemektir. Bu üç kavram yazında sıklıkla irdelenmiş olsa da proaktif kişiliğin personel güçlendirme ile yenilikçi çalışan davranışı üzerindeki düzenleyicilik rolü üzerine bir araştırmaya rastlanmamıştır. Araştırmanın örneklemini, kolayda örneklem tekniği ile seçilen Ankara ilinde altı farklı özel firmada çalışan 261 işgören oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla oluşturulmuş olan anket formu; personel güçlendirme ölçeği, yenilikçi çalışan davranışı ölçeği, kısaltılmış proaktif kişilik ölçeği ve son olarak demografik bilgileri saptamaya yönelik bir ölçekten oluşmuştur. Verilerin analizinde IBM SPSS 23 ve AMOS Programı kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezleri hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre personel güçlendirmenin yalnızca yetkinlik boyutunun yenilikçi çalışan davranışı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Buna ilave olarak, proaktif kişiliğin bu ilişkide düzenleyicilik rolü bulunmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan, alternatif analizde proaktif kişiliğin öncül değişken olarak yenilikçi çalışan davranışını anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür. Araştırma bulguları ışığında yazına ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of empowerment on innovative employee behavior and to examine the moderating role of proactive personality on this relationship. Although these three concepts are frequently examined in the literature, there is no research on the role of proactive personality in moderating empowerment and innovative employee behavior. The sample of the study consists of 261 employees working in six different private companies in Ankara by convenience sampling method. The questionnaire constructed for data collection consisted of personnel empowerment scale, innovative employee behavior scale, shortened proactive personality scale and demographic factors. IBM SPSS version 23.00 and AMOS version 23.00 program were used for data analysis. Hypotheses of the study were tested by hierarchical regression analysis. According to the results, it was found that only the competence dimension of empowerment had a significant effect on the innovative employee behavior. In addition, proactive personality has not been found to have a mediating role in this relationship. On the other hand, in alternative analysis, it has been observed that proactive personality has a significant effect on the innovative employee behavior as a primary variable. In the light of the findings of the research, suggestions were made for the literature and practice.