Taşınmaz kültür mirasının sürdürülebilirliğinde alan tanımı ve farkındalığın önemi, taşkale kaya oyma ambarları örneği
The importance of site definition and awareness within the sustainability of immoveable cultural heritage, example of taşkale rock carving granaries
- Tez No: 560654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TURGUT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
20. yüzyıl itibariyle kültürel değerleri koruma politikalarında; sürdürülebilir, bütünleşik ve akılcı yaklaşımlarla miras yönetimi gündemdedir. Miras yönetimi geniş kapsamlılık, katılım, şeffaflık ve eşitlik ilkelerine dayalıdır. Bu koruma anlayışı uygulamada kültürel mirasın özgün değerlerine, var olduğu coğrafyanın kültürel, toplumsal, ekonomik ve doğal koşullarına, yönetim biçimine ve paydaşların ilgi ve bilincine göre farklılıklar göstermektedir. Ancak, uluslararası ortak bir dil ya da sistem oluşturmak üzere 2002 yılı sonrasında Dünya Miras Komitesinin belirlediği yönetim süreci kültürel değerleri korumada esastır. Taşınmaz kültürel mirasın özgün değerleri ile yönetim alan sınırının tanımı ve tanıtımı bu sürecin ilk aşamasıdır. Farkındalık, algı oluşturma ve paydaş katılımı ise sürecin her aşamasında öncelikli olup başarının önkoşuludur. Son onlu yıllarla UNESCO'nun belirlediği tematik çalışmalar ve elitist yaklaşımlarla; yadsınan ya da kaybedilmek üzere olan kültürel değerler hakkında farkındalık yaratma konularında kaya sanatı ve kaya oyma mekânlar öncelikli alanlardandır. Bu tez çalışmasında, kültürel ve doğal dünya mirası Kapadokya'nın sınırdaş konumunda ve bölgesinde yer alan kaya oyma mekânlara eşdeğer nitelikteki taşınmaz kültür mirasına sahip olan“Taşkale-Karaman Kaya Oyma Tahıl Ambarları”bu çerçevede ele alınarak, miras yönetiminde,“alan tanımı, tanıtımı ve farkındalık”konularını belirleme yöntem ve ilkelerine yönelik öneriler geliştirilmektedir. Taşınmaz kültür mirasının sadece fiziksel-mekânsal (somut) değerleriyle birlikte somut olmayan kültürel değerleriyle (Taşkale Köyünün geçmişte Anadolu'nun çok kültürlülüğüne, Anadolu ve Rumeli'nin Türkleştirilmesine tanıklık etmesi ve Atatürk'ün ata yurdu olması gibi) sürdürülebilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As of the 20th century,“heritage management”is envisaged for the preservation and survival of immovable cultural assets as acceptable, effective and sustainable by all stakeholders. This conception of protection differs according to the nature and authenticity of the cultural heritage, the cultural, social, economic and natural conditions of the geography where it exists, the way of administration and the interests and consciousness of the stakeholders. However, the process set by the World Heritage Committee after 2002 was adopted to form an international common language or system. The definition and introduction of the original values of the immovable cultural heritage and the administrative boundaries is the first step of this process. Awareness and perception are priorities at every stage of the process and are prerequisites for success in protection. Rock art is one of the important thematic topics and works that UNESCO has set out to create awareness and sustainability in order to consider natural and cultural heritage values to be ignored or about to be lost by elitist approaches in the last decades. In this thesis,“Taşkale-Karaman Rock Carving Granaries”located in the urban archeological site area in Cappadocia which is the cultural and natural world heritage status are handled in this frame and the methods and principles of determining the site definition, introduction and awareness in heritage management suggestions are being developed. Thus, with the current conservation approaches, the importance of these issues in conservation planning is emphasized. Furthermore, it is hoped that Taşkale Village will contribute to the sustainability of this intangible cultural heritage and to the recognition of the village, as it witnessed Anatolia's multiculturalism, Anatolian and Rumelia Turkification, and Atatürk's ancestral homeland.