Çalışma hayatında kadın çalışanların kariyer gelişimlerini etkileyen faktörler: Bir kamu sektörü araştırması
Factors affecting the career development of women employees in work life: A public sector survey
  1. Tez No: 561245
  2. Yazar: AHU ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma hayatına katılımda görülen kadın erkek eşitsizliği, yöneticilik kademelerine çıkıldıkça daha belirgin bir hâl almaktadır. Yöneticilik pozisyonlarında görülen bu uçurum, cam tavan sendromuna sebep olan birtakım faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, kamu sektöründe çalışan kadınların kariyer gelişimlerini etkileyen faktörleri ve cam tavan sendromu algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı merkez teşkilatında çalışan 502 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket soruları, konu ile ilgili literatür taramasından ve daha önce yapılmış benzer çalışmalarda kullanılan sorulardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Anket formu, kişisel bilgiler bölümü ve kadın çalışanların cam tavan sendromunu ölçmek amacıyla 5'li Likert ölçeği kullanılarak hazırlanan 26 adet ifadenin yer aldığı bölüm olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21 paket programı kullanılarak çözümleme yapılmıştır. Gerekli normallik analizleri yapıldıktan sonra, parametrik istatistik tekniğinden yararlanılmıştır. Kadın çalışanların cam tavan sendromu algılarının yaş, eğitim düzeyi, mesleki tecrübe, medeni durum ve çocuk sayısına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; kadın çalışanların yaş gruplarına, eğitim düzeylerine ve mesleki tecrübelerine göre, cam tavan sendromu alt boyutlarından örgüt kültürü ve politikaları alt boyutu arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kadın çalışanların eğitim düzeyine göre, mesleki ayrım alt boyutu arasında farklılık gözlenirken diğer alt boyutlar arasında farklılaşma gözlenmemiştir. Kadın çalışanların çocuk sayısına göre ise, çoklu rol üstlenme ve stereotipler alt boyutları arasında farklılık bulunmuştur. Kadın çalışanların medeni durumlarına göre, cam tavan alt boyutlarının hiçbirisinin farklılaşmadığı sonucu bulunmuştur. Elde edilen bulgular kapsamında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The inequality of men and women in working life becomes more pronounced as the levels of managerial positions are reached. This gap seen in managerial positions is caused by a number of factors that cause glass ceiling syndrome. The purpose of the present study was to investigate the factors affecting the career development of women employees working in the public sector and their perception of glass ceiling syndrome. This research study was carried out with 502 women who are working at Republic of Turkey Culture and Tourism Ministry. The survey method was used as data collection tool. The questionnaire was created by using the literature review on the subject and the questions used in similar studies. The questionnaire form consists of two parts, the personal information section and the section on 26 statements prepared by using the 5-point Likert scale to measure the glass ceiling syndrome of female employees. The analysis was performed by using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21 package program. After the necessary normality analysis, parametric statistical technique was used. The t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether the perception of glass ceiling syndrome of the female employees varied according to age, education level, professional experience, marital status and number of children. As a result of the analysis; according to the age groups, education levels and professional experiences of women employees, it has been determined that there is a difference between the organizational culture and policies sub-dimension which is one of the sub-dimension of the glass ceiling syndrome, According to the education level of the female employees, while there is a difference between the sub-dimension of the vocational distinction, there is no difference between the other sub-dimensions. According to the number of children of female employees, there was a difference between multiple role assumptions and stereotypes sub-dimensions. According to the marital status of female employees, it was found that none of the glass ceiling sub-dimensions differed. Suggestions were made within the scope of the findings.