Trans-Pasifik anlaşmasının Türkiye ekonomisine etkileri
The economic effects of Trans-Pacific partnership on Turkey
- Tez No: 562072
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Asya-Pasifik Bölgesi'nde yeni bir ticari oluşumun ve yeni ticaret standartlarının yaratılması maksadıyla kurulması düşünülen Trans Pasifik Anlaşması'nın Türkiye ekonomisi üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. Global Trade Analysis Project (GTAP) veri tabanı ve genel denge modelinden faydalanılarak farklı senaryoların milli gelir ve ihracat üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen veriler, Trans Pasifik Anlaşması üye ülkelerine ABD'nin tekrar eklenmesi halinde Türkiye'nin binde 12 ile binde 24 oranında GSYH kayıpları ile karşı karşıya kalacağını belirtmektedir. Trans-Pasifik Anlaşması üye ülkelerinin mevcut üyeleriyle devam etmesi durumunda ise GSYH kayıplarının binde 4 ile binde 7 oranında kalacağı görülmüştür. Türkiye'nin dış ticaret verileri de Trans-Pasifik Anlaşması üye ülkelerine ABD'nin tekrar eklenip eklenmeme durumuna göre binde 7 ile binde 51 oranında etkilenmektedir. Trans Pasifik Anlaşması çok az sektörde dış ticaret açısından Türkiye'ye olumlu yansırken, birçok sektörde hem ihracat hem de ithalat kayıplarıyla karşılaşılmıştır. Çalışma ile ortaya çıkan sonuçlar ile araştırmacılar ve ilgili yöneticiler için bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible impact of Trans-Pacific Agreement is studied which was formed to create a new commercial formation and new trade standards in the Asia-Pacific region. The effects of different scenarios on national income and exports were investigated by using the Global Trade Analysis Project (GTAP) database and general equilibrium model. The resulting data reveals that in case of re-inclusion of the United States, Turkey will be faced a 12 per thousand to 24 per thousand loss in GDP. If the Trans Pacific Treaty continue with the current members, it is seen that the GDP losses will be 4 to 7 per thousand. Turkey's foreign trade data is also affected by the Trans-Pacific Agreement from 7 to 51 percent per thousand depending on whether the USA will rejoin or not. Trans-Pacific Agreement reflects positively on Turkey's economy only on a few industry in terms of foreign trade; in most industries, both export and import losses were encountered. The results revealed by the study, provide information for researchers and relevant managers.