Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında davranışsal finansın rolü: Aydın ili örneği
Behavioral finance role of individual investors in the investment decisions: Aydin province example
- Tez No: 562073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EVLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bireysel yatırımcılar, finansal piyasalarda işlem yaparken her zaman rasyonel davranmazlar. Bazen psikolojik ve öznel unsurlar, bazen de bireyin sürekli iç içe olduğu toplum bireylerin yatırım kararları üzerinde etkili olabilmektedir. Davranışsal finans, son dönemlerde daha çok önem verilen bir alandır ve rasyonelliğin daha az olduğu durumlarda bireysel yatırımcıların kararlarını ve bu kararların finansal olaylar üzerindeki etkilerini inceler. Bu çalışmada bireysel yatırımcıların yatırım kararı verme süreçlerinde etkili olan faktörlerin Davranışsal Finans yaklaşımıyla ele alınması amaçlanmıştır. Netice olarak yatırımcıların Davranışsal Finans teorileriyle uyumlu hareket ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual investors not always act rationally while operating in financial markets. Sometimes psychological and subjective elements and sometimes of the society in which individuals are constantly in and out with could affect investment decisions. Behavioral finance is an area given more importance in recent years, in cases where rationality is less the decisions that impact financial event made by individual investors are examined. This study was aimed at addressing the behavioral finance approach of factors that impact the investment decision. As a result, it has been observed that they comply with the behavioral finance theory of investors.