İnsan kaynakları yönetiminin hukuki boyutları: İş gören seçimi ve iş ilişkisinin sonlandırılması üzerine bir değerlendirme
Legal aspects of human resources management: An evaluation on the selection of workers and termination of the business relationship
- Tez No: 562229
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın temel amacı insan kaynakları yönetiminin hukuki boyutlarını incelemektir. Araştırma bu temel amaç bağlamında iş gören seçimi ve iş ilişkisinin sonlandırılması üzerine bir değerlendirmeyi yapmayı da amaçlamıştır. İş gören tercihi işletmeler için ticari ve ekonomik rekabetin bir unsuru olmaya devam etmektedir. Nitekim her işletme nitelikli iş görenlerle çalışmak istemektedir. Ancak hem iş görenlerin hem de işverenlerin birbirlerinden karşılıklı beklentileri olmaktadır. Bu beklentilerin yasal bir çerçevede ele alınması iş sözleşmesi gerekliğini doğurmaktadır. İş sözleşmelerin feshi ise hem işverenler hem de iş görenler için bir takım yaptırımlar getirmektedir. Bu bağlamda gerek iş mahkemelerinin gerekse de özel hakemlerin dikkat çektiği husus sözleşme fesih nedenlerinin haklı ve geçerli nedenlerle yapılıp yapılmadığının incelenmesi olmaktadır. Nitekim sözleşmeler geçerli nedenlerle yapılmadığı takdirde mahkemeler genellikle iş gören lehine kararlar vermektedir. Yapılan literatür incelemesi sonucunda işverenlerin birçok farklı sebepten iş sözleşmelerini tek taraflı fesih ettiği gözlemlenmiştir. İş görenin etik tutumundan kaynaklı fesih nedenleri dışındaki nedenlerle fesih edilen sözleşmeler iş görenlerin mağduriyetine sebep olmaktadır. Ayrıca birçok işletmenin iş sözleşmelerini de yapmadığı tespit edilmiştir. İş gören işvereni dava ederek hakkını aradığında sonuçlar iş gören lehine olsa da aynı işverenler çalışması zorlaşmaktadır. Gelinen noktada işveren denetimlerini devletin ve kamusal kurumların sıklıkla ve titizlikle yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the legal aspects of human resources management. The research also aimed to make an evaluation on the selection and the termination of the business relationship in the context of this fundamental purpose. The business preference continues to be an element of commercial and economic competition for businesses. As a matter of fact, every enterprise wants to work with qualified people. However, both employees and employers have mutual expectations. Taking these expectations into consideration in a legal framework leads to the necessity of employment contract. The termination of employment contracts imposes a number of sanctions on both employers and employees. In this context, both the labor courts and the special arbitrators have pointed out that the reasons for the termination of the contract have been made for justified and valid reasons. Indeed, if contracts are not made for valid reasons, courts usually make decisions in favor of the employees. As a result of the literature review, it has been observed that employers terminate their employment contracts unilaterally for many different reasons. Contracts terminated for reasons other than termination reasons caused by the ethical attitude of the employee cause the victimization of the employees. In addition, it was determined that many companies did not make employment contracts. When the employer calls the right to sue the employer, the results are in favor of the employer, but the same employers are hard to work with. At this point, the employer's audits should be done by the state and public institutions frequently and meticulously.