Uyku merkezinde izlenen hastalarda periyodik bacak hareketleri (PLM) prevalansı
Prevalence of periodic leg movements (PLM) in patients at A sleep center
- Tez No: 562544
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM ÖZTURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada polisomnografik tetkikleri yapılan hastalarımızda periyodik bacak hareketleri (PLM) prevalansını saptamayı ve PLM'ne sahip hastaların demografik ve polisomnografik özelliklerini , PLM olmayan hastalar ile karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmada 491 hastanın demografik özellikleri ve polisomnografik parametreleri kayıt edildi. Hastalar periyodik bacak hareketleri indeksi (PLMI) ≤ 15 ve ˃ 15 olmak üzere iki gruba ayrıldı. PLMI ≤ 15 olan hastalar PLM olmayan, PLMI ˃ 15 olan hastalar ise PLM olan hastalar olarak tanımlandı. Tüm hastalar hem cinsiyetlerine göre, hemde yaşa göre ≤55 ve > 55 olmak üzere gruplandırılarak PLM varlığı açısından değerlendirildi. Bulgular: 35 erkek 24 kadın olmak üzere toplam 59 hastada (12%) PLMI ˃ 15 saptandı. PLM olan grupta hastaların yaşı PLM olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p= 0.05). BKİ'lerinde göre değerlendirildiğinde gruplar arasında fark saptanmadı (p ˃ 0.05) .
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the prevalence of periodic leg movements (PLM) in patients who underwent polysomnographic examinations and to compare the demographic and polysomnographic characteristics of patients with PLM and without PLM. Method: In this study, demographic features and polysomnographic parameters of 491 patients were recorded. Patients were divided into two groups as PLMI≤ 15 and ˃ 15. Patients with PLMI≤ 15 were defined as patients without PLM and patients with PLMI ˃ 15 were defined as with PLM. All patients were grouped according to their sex and age. Results: A total of 59 patients (12 male and 35 female) had PLMI ˃ 15. The age of the patients with PLM was significantly higher than that of the without PLM group (p = 0.05).