Farklı ambalajlama yöntemlerinin depolama sırasında isotun kalite parametrelerine etkisi
Effect of different packaging methods on quality parameters of isot during storage
- Tez No: 562576
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Fılfıl, Bursa ve Urfa taze biberlerinden geleneksel yöntemle üretilen isot baharatının kahve renkli-renksiz cam şişe, polipropilenli vakum-vakumsuz poşet ambalajlarda 12 ay süre boyunca depolanarak kalite parametrelerinde meydana gelen değişimlerin tespit edilmesi ve bunun sonucunda da uygun ambalaj materyalinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Depolama süresince fizikokimyasal, renk özellikleri, toplam fenolik madde miktarı (TFMM), antioksidan aktiviteasi (AA), kapsaisinoidler, C vitamini, şeker ve organik asit içeriği belirlenmiştir. İsot baharatının üretilen taze biber çeşidine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, İsot spice was produced from Fılfıl, Bursa and Urfa fresh peppers. The obtained spice was packed in brown colored-colorless glass bottle and polypropylene vacuum-non-vacuum packagings. The product properties such as physicochemical, color, total phenolic content, antioxidant activity, capsoisonoid, vitamin C, sugar and organic acid were analyzed during 12 months. The results showed that the final product properties changed depending on pepper variety.