Veri zarflama analizi ile mevduat bankalarının etkinlik ölçümü
Evaluating efficiency of deposit banks via data envelopment analysis
- Tez No: 563715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, 2013 – 2017 yılları arasında Türkiye'de aktif olarak çalışan ve şube sayısı 1'den fazla olan 22 adet mevduat bankasının etkinlikleri Veri Zarflama Analizi (Data Envelopment Analysis – DEA) yöntemi ile analiz edilmiştir. Tez çalışması 3 bölümden oluşmakta olup ilk bölümde finansal sistem ve unsurları, bankacılığın tanımı ve hem dünyada hem de Türkiye'de bankacılığın tarihsel süreçleriyle Türkiye'de bankacılığın sektörel büyüklüklerine değinilmiştir. İkinci bölümde Etkinlik kavramı ve çeşitleri, Veri Zarflama Analizi yöntemi, tarihsel gelişimi ve modelleri anlatılmıştır. Son bölümde ise literatürdeki bankacılık üzerine VZA metoduyla yapılan etkinlik analizlerine, uygulamaya, uygulamaya yönelik bulgulara ve önerilere yer verilmiştir. Modellerin çözüm aşamasında ise VZA yazılımlarından biri olan EMS (Efficiency Measurement System) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, DEA application is made by using quarterly financial ratios as datas of 22 deposit banks which have been active in between 2013-2017 and have more than 1 branch in Turkey. This thesis contains 3 chapters. In the first chapter, the definition and elements of the Financial System, the definition of banking, the history of banking sector in the world and in Turkey and the size of the sector which are in Turkey are mentioned. In the second chapter, definition of Efficiency and its types, Data Envelopment Analysis method and its historical development, its are mentioned. The last chapter includes Efficiency analyzes in banking sector using DEA method in the literature, application and the results of application. In the soluation phase of the models, EMS Efficiency Measurement System) which is a special standart programme for DEA Method is used.