Agratini operatörleri ve bazı genelleşmelerinin yaklaşım özellikleri
Agratini operators and approximation properties of some generalizations
- Tez No: 564119
- Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada altı bölüm bulunmaktadır. Giriş kısmında tez hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci kısımda tezde kullanılacak olan bazı kavramlar ve tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde Agratini operatörleri ve bazı genelleşmeleri ile ilgili olan literatürdeki çalışmaların bazıları verilmiştir. Dördüncü bölümde birçok iyi bilinen operatörü içeren ve Doğru tarafından tanımlanan lineer pozitif operatörlerin Kantorovich tipli integral genelleşmesi tanımlanarak bu genelleşmenin L_p uzaylarındaki Korovkin tipi A-istatistiksel yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Ayrıca Voronovskaja tipli bir teorem de verilmiştir. Beşinci bölümde bu operatörlerin L_p uzaylarındaki A-istatistiksel yaklaşım hızı, Peetre-K fonksiyoneli, Lipschitz sınıfından fonksiyonlar, Lipschitz tipi maksimal fonksiyonlar ve süreklilik modülü kullanılarak hesaplanmıştır. Son olarak altıncı bölüm ise sonuç bölümü olarak verilmiştir. .
Özet (Çeviri)
There are six sections in this study. In the introduction, general information about the thesis is given. In the second section, some notions and definitions used in this study are given. In the third section, some of studies in literature about Agratini operators and some generalizations of this operators are given. In the fourth chapter, a Kantorovich type integral generalizations of linear positive operators including many well-known operators which was defined by Doğru are introduced and Korovkin type A-statistical approximation properties are examined in the L_p spaces. Also Voronovskaja type theorem is given. In the fifth chapter, A-statistical approximation order in the L_p spaces of this operators is calculated by using Peetre-K functional, Lipschitz type functions, Lipschitz type maksimal functions and modulus of continuity. Last, sixth part is given as conclusion part.