Atom trapping atomic absorption spectrometry using organic solvent atomization
Atom tuzaklı atomik absorbsiyon spektrometrisinde atomlaştırma için organik çözücü kullanımı
  1. Tez No: 56444
  2. Yazar: SUAT KUMSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZ ATOM TUZAKLI ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROMETRİSİNDE ATOMLAŞTIRMA İÇİN ORGANİK ÇÖZÜCÜ KULLANIMI Kumser, Suat Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. O. Yavuz Ataman Şubat 1996, 67 sayfa Bu çalışmada, Atom Tuzaklı Atomik Absorpsiyon Spektrometrisinde atomlaşma için yeni bir seçenek olarak, aleve organik çözücü püskürtülmesi önerildi. Bi Au ve Mn için toplama ve atomlaştırma koşulları optimize edildi. Bu teknik, uygulama kolaylığı ve çok az miktarda organik çözücü tüketmesi bakımından bilinen atomlaştırma tekniğine göre avantajlar sağlamaktadır. Organik çözücü olarak, Metilizobütil keton (MIBK), Metiletil keton (MEK), Asetonitril (ACN) ve n-Hegzan (n-HEX) seçildi.. Atomlaştırmaya etki eden faktörler ve seçilen elementlerin toplayıcı tüp yüzeyindeki kimyasal yapıları da X- Işınları Kırınımı(XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-lşınlı Fotoelektron Spektrometrisi (XPS) kullanılarak incelendi. Bu incelemeler sonucunda aleve organik çözücü püskürtülmesinin bilinen ısıtma etkisi yanında tüp yüzeyinde oluşan oksitlerin indirgenmesinde de rol oynadığı ve böylece daha kolay atomlaştırmayı sağladığı sonucuna varıldı. VITekniğin analitik uygulaması için içme suyu örneklerine her elementin derişimi 0.025 mg / L olacak şekilde Bi, Au ve Mn eklendi, yapılan tayin sonucunda, eklenen miktarlar Bi, Au ve Mn için sırasıyla 0.026 ± 0.001, 0.028 ± 0.001, 0.027 ± 0.002 olarak geri kazanıldı. Anahtar kelimeler Atom Tuzağı, Yarıklı Kuvarz Tüp, Kritik C / O oranı, Yüzey incelemesi. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ATOM TRAPPING ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY USING ORGANIC SOLVENT ATOMIZATION ;Kumser, Suat M.S., Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. O. Yavuz Ataman February 1996, 67 pages in this study, an alternative way of atomization has been introduced; organic solvent aspiration is used for the atomization in Atom Trapping Atomic Absorption Spectrometry. Collection and atomization conditions are optimized for Bi, Au and Mn. This technique has some advantages över the conventional atomization technique in terms of simplicity and consuming very small amounts of organic solvent. Methylisobutyl ketone (MIBK), Methylethyl ketone (MEK), Acetonitrile (ACN) and n-Hexane (n-HEX) are chosen as organic solvents. The nature of the atomization is also investigated by examining the chemical form of the trapped species on the collector tube, using X-Ray Diffraction Spectrometry (XRD), Şcanning Electron Microscopy (SEM) and X- Ray Photoelectron Spectrometry (XPS). As a result of these investigations, it was concluded that organic solvent aspiration was also effective on reducing the oxides of trapped Mn and Bi on the collector tube surface. The reductive effect of organic solvent aspiration together with the thermal effect, yielded some enhancements in sensitivity and detection limits of Mn, Bi and Au, compared to the Flame AAS. Obtained enhancement IVfactors for Bi, Au and Mn are 94, 180 and 6.6 times respectively as compared to flame AAS values. in addition, detection limits (3s) are enhanced 15, 81 and 4.3 times respectively. As an application of the techhnique, Bi, Au and Mn are determined in spiked water samples. 0.025 mg / L of each metal were added to the drinking water. Recoveries are 0.026 ± 0.001, 0.028 ± 0.001 and 0.027 ± 0.002 for Bi, Au and Mn respectively. Keyvvords: Atom Trapping, Slotted Ouartz Tube, Organic Solvent Aspiration, Critical C / O ratio, Surface investigation. V