Pr0.7 Ca0.3 Mn1-x Ax O3(A= Ru , x= 0; 0,05; 0,1; 0,15 ; 0,2; 0,3; 0,5 ) numunelerinin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin belirlenmesi
Pr0.7 Ca0.3 Mn1-x Ax O3 (A= Ru, x= 0; 0,05; 0,1; 0,15; 0,2; 0,3; 0,5 ) determination of structural, magnetiv and magnetocaloricproperties of samples
  1. Tez No: 710014
  2. Yazar: TURGUT KANIKIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, Ru katkılanması ile hazırlanan Pr0.7Ca0.3Mn1-xRxO3 (x=0; 0,05; 0,1; 0,15; 0,2; 0,3; 0,5 ) numunelerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hazırlanmış olan tüm numunelerin kristal yapısının ortorombik simetriye sahip olduğu, ancak Mn yerine Ru ile katkılanan bütün numunelerde X-ışını yapı analizlerinde önemli bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Curie sıcaklığındaki ve Ru katkılı doyum manyetizasyonundaki azalma, Ru-katkılı bileşiklerdeki ferromanyetik etkinin azalmasından kaynaklanabileceği gözlenmiştir. Manyetik entropi değişiminde gözlenen azalma, Ru katkılanmasının artmasıyla doyum manyetizasyonundaki azalmaya neden olabileceği gözlenmiştir. Çizilen arrott grafiklerinden numunelerin ikili fazda olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Ru doping on structural, magnetic and magnetocaloric properties of Pr0.7 Ca0.3 Mn1-x Ax O3 (A= Ru, x= 0; 0,05; 0,1; 0,15; 0,2; 0,3; 0,5 ) samples were investigated. It was observed that all the samples had orthorhombic symmetry, although there was no significant change in the X-ray structure analyzes of all the samples doped with Ru instead of Mn. The decrease in Curie temperature and saturation magnetization with Ru content could be due to reduced ferromagnetic effect in Ru -doped compounds. The decrease in magnetic entropy change could be due to the reduction in saturation magnetization with increasing Ru content. It was observed from the drawn arrott graphs that the samples were in binary phase.