Lise öğrencilerindeki akademik başarı ve sınav kaygısı ile manevi danışmanlık ve rehberlik ilişkisi
Relationship between academic achievement and examination anxiety in high school students and pastoral counseling and guidance
- Tez No: 565237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı manevi danışmanlık ve rehberlikle öğrencilerin akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubu ve kontrol grubu, Uşak ilinde lise düzeyinde öğrenim gören araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden öğrenciler içerisinden yansız atamayla seçilen 20 öğrenci ile oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Westside Sınav Kaygısı Ölçeği(Westside Test Anxiety Scale, WTAS) kullanılmıştır. Bu ölçek Driscoll tarafından 2007 yılında geliştirilmiştir. Ölçeğin Türkçe formunun oluşturulması ve güvenirlik çalışmaları Totan ve Yavuz(2009) tarafından yapılmıştır. Totan ve Yavuz(2009) tarafından yapılan çalışma sonucunda, ölçek öğrencilerin sınav kaygısı düzeyini ölçmede geçerlilik ve güvenirlik katsayısı yüksek bir ölçme aracı olarak değerlendirilmiştir. Öntest olarak Westside Sınav Kaygısı Ölçeği(Westside Test Anxiety Scale, WTAS) uygulandıktan sonra yapılandırılmış 9 oturumdan oluşan manevi danışmanlık ve rehberlik uygulaması yapılmıştır. Son oturumda son test uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun sınav kaygısı ölçeği ön testlerinden ve son testlerinden almış oldukları puanların anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere T testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda manevi danışmanlık ve rehberlik ile öğrencilerin sınav kaygısı arasında negatif, akademik başarıları arasında ise pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between pastoral counseling and guidance and students' academic achievement levels. In the research, experimental design with pre-test and post-test control group was used. The experimental group and the control group of the study consisted of 20 students who were chosen by neutral assignment among the students who accepted to participate voluntarily in the study, which is high school education in Uşak. The Westside Test Anxiety Scale (WTAS) was used as data collection tool. This scale was developed by Driscoll in 2007. The Turkish version of the scale and reliability studies were conducted by Totan and Yavuz (2009). As a result of the study conducted by Totan and Yavuz (2009), the scale was evaluated as a validity and reliability coefficient in measuring the anxiety level of students. After the Westside Test Anxiety Scale (WTAS) was applied as a pre-test, pastoral counseling and guidance consisting of 9 structured sessions were conducted. Last test was applied in the last session. T test was used to determine whether the test and control group scores differed significantly from the test anxiety scale pre-tests and post-tests. As a result of the research, it was seen that there was a negative relationship between pastoral counseling and guidance and exam anxiety of students and a positive relationship between academic achievement.