Gelinlik tasarım ve üretim sürecinin incelenmesi ve örnek koleksiyon sunumu
Examination of the process of design and manufacture of bridal dress and presentation of sample collection
- Tez No: 565407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Gelinlik üretim süreci, ürünün güncel yöntemlerle üretilmesi ve sürecin ince detaylarla olması nedeniyle geliştirmeye açıktır ve sonunda yüksek kalite değerli bir ürün ortaya çıkar. Ürünün kişiye özel oluşuna bağlı olarak standartlaşmada karşılaşılan zorluklar üretimin endüstriyelleşmesini güçleştirmektedir. Öte taraftan müşterilerin ürünün fiyatından çok kişiye özel olması yönünde tercih göstererek sektöre yön vermektedirler. İnternetten gelinlik satın almayı tercih eden müşteriler arasında yapılan bir araştırma göstermiştir ki, müşteriler tasarım süreçlerine dâhil olmayı tercih etmektedirler. Bu sebeplerle bu ürünün üretim verimini arttırmaya yönelik yapılacak çalışmaların, ürünün müşterinin değişken talep ve beklentilerine yanıt verme özelliğini kaybetmeyen çözümler sunması beklenmektedir. Türkiye Avrupa'nın en büyük gelinlik imalatçısı durumundadır. Avrupa kaliteli ürün aradığında Türk gelinliğini tercih etmektedir. Avrupa'ya coğrafi olarak yakın olması, üretimde kalitenin yüksek olması, fiyatın makul olması tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda tasarımların da dünya standartlarında ve her kıtaya özel, her ülkenin kültürüne ve talebine uygun tasarlanarak sunulması Avrupa dışında Ortadoğu, Rusya ve Amerika tarafından da tercih sebebi olmayı sağlamıştır. Tasarım ekibi olan firmalar dünya fuarlarını takip etmekte, dünya modasını, güncel trendleri göz önünde bulundurarak tasarımlar gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wedding dress production process is open for development due to production with current methods and detailed process and at the end high quality and valuable product is obtained. Industrialization of the production is getting harder due to tailor-made features of the product and difficulties in its standardization. On the other hand, customers direct the sector by preferring tailor-made feature of the product, not its price. A study carried out with customers that preferred purchasing wedding dress from internet revealed that customers prefer to involve in the design processes. For this reason, it is expected that the studies to be made for increasing the production efficiency of this product must provide solutions that do not lose their feature of fulfilling the variable demands and expectations of the customers. Turkey is the greatest wedding dress producer of Europe. Europe prefers Turkish wedding dress as quality product. Reasons for preferring Turkey are geographic proximity to Europe, high quality in production process, affordable prices. In recent years, products are designed in world class, special for every continent, suitable for culture and demand of every country; therefore they are preferred in Middle East, Russia and America as well as Europe. Companies with a design team follow international fairs and make designs by taking into consideration the world fashion and current trends.