Farklı membran tipinde fiberler içeren diyalizörlerin performans verilerinin karşılaştırılması
Comparison of performance datas of the dialyzers containing different membrane typefibers
  1. Tez No: 565971
  2. Yazar: AKIN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu deneysel çalışmada, Türkiye'de daha önce yapılmamış olan, diyalizörlerin performansları karşılaştırılmıştır. Çalışmada farklı membran türüne sahip diyalizörlerin performans verileri incelenmiştir. Performans verileri laboratuvar ortamında deneysel sonuçlarla elde edilmiştir. Performans verilerini elde etmek için test sisteminde diyalizörün kan ve diyalizat kısımlarından belirli zamanlarda numuneler alıp bunlarda spektrofotometrik olarak üre, kreatin, Vitamin B12 ve kondüktometrik olarak NaCl tayinleri yapılmıştır. Dört farklı membran tipinde çalışılmıştır. Hazırlanan çözeltiler membran içerisinden geçirilmiş ve atılımlar incelenmiştir. A firmasından alınan membran çeşidinde atılımların normal düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Ancak B firmasının atılımları oldukça iyi ve yüksek performans sergilemiştir. C ve D firmalarının membran çeşidi ise normalin altında kalmıştır. Deneysel bulgular incelendiği zaman B firmasının membran çeşidi diğer firmaların membran çeşidine göre daha yüksek performans gösterdiği tespit edilmiştir. B firmasının membran çeşidindeki üre atılımı 198 mL/dk. iken sırasıyla diğer firmaların atılımı ise 191, 190 ve 175 mL/dk.' dır. Kreatin atılımı ise B firmasının 190 mL/ dk. iken diğer firmaların atılımı sırasıyla 184,182 ve 163 mL/dk.' dır. Vitamin B12 nin atılımı ise B firmasının membrana göre 105 mL/dk. iken diğerli sırasıyla 98, 93 ve 86 mL/dk. dır. NaCI atılımı B firmasının membranında 217 mL/dk. iken diğer firmaların membranların atılım değerleri sırasıyla 204, 208 ve 197 mL/dk. dır. Bu sonuçlar göz önüne alındığında B firmasının membran performansının diğer firmaların membran çeşidine göre daha iyi bir seviyede olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experiment, a study was carried out on the performances of the dialysers which have not been done before in Turkey. In the study, the performance datas of dialyzers which have different membrane species were examined. The performance datas were obtained with experimental results in a laboratory environment. To obtain performance datas, samples were taken from blood and dialysate sections of dialyser at specific times in the test system and urea, creatine, vitamin B12 were spectrophotometrically and NaCl was conductometrically determined. It has been worked on four different membrane types. The prepared solutions were passed through the membrane and the clearances were investigated. It has been observed that the clearances in the membrane type taken from Company A were at normal level. However, the clearance of company B was very good and performed very well. The membrane type of C and D companies were below normal. When the experimental findings were examined, it was determined that the performance data of the membrane type of company B were higher than those of the membrane type of other companies. The membrane type of Company B has 198 mL/min urea clearance, while clearances of the other companies were 191, 190 and 175 mL/min. Creatinine clearance was 190 mL/min for company B and 184, 182, 163 mL/min for other companies. Vitamin B12 clearance was 105 mL/min for membrane of company B, while the other clearances were 98, 93 and 86 mL/min. NaCI clearance was 217 mL/min at the membrane of company B, while the clearances values of the membranes of other companies were 204, 208 and 197 mL/min, respectively. Taking these results into consideration, we concluded that the performance of membrane firm B was better than those of other companies.