Boksörler ile basketbolcuların empatik eğilim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emphatic tendency skills of boxers and basketball players
  1. Tez No: 565979
  2. Yazar: ORHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, boksörler ile basketbolcuların empatik eğilim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanında araştırmada, katılımcıların çeşitli demografik özellikleri ile empatik eğilim becerileri arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Araştırmaya, 2018 yılında Niğde'de yapılan Türkiye Boks Şampiyonası sporcuları ile Elazığ'daki kulüplerde spor yapan 166 boksör ve yine aynı ilde basketbol oynayan 166 basketbolcu olmak üzere toplam 332 sporcu katılmıştır. Katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Dökmen (1988) tarafından geliştirilen“Empatik Eğilim Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov Simirnov, Tukey, t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre yaş, doğum yeri, eğitim durumu ve spor yapma süresi değişkenleri ile sporcuların empatik eğilim düzeyleri arasında anlamlılık vardır. Cinsiyet, branş, branşı isteyerek seçme ve branşı sevme değişkenleri ile empatik eğilim düzeyleri arasında ise anlamlılık yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between boxers and basketball players' empathic tendency skills. In addition, the study examined the relationship between various demographic characteristics and empathic tendency skills of the participants. The study, conducted in Niğde, Turkey Boxing Championship in 2018 with athletes engaged in sports clubs and again in Elazığ 166 boxers participated in a total of 332 athletes, including 166 in the same province basketball playing basketball. Personal Information Form prepared by the researcher and "Empathic Tendency Scale tarafından developed by Dökmen (1988) were applied to the participants. SPSS 24.0 package program was used to evaluate the data obtained. Kolmogorov Simirnov, Tukey, t test and One Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for data analysis. Significance level was accepted as 0.05. According to the data obtained from the research, there is a significant relationship between the variables of age, place of birth, educational status and duration of sports and the empathic tendency levels of athletes. There is no significant difference between the variables of gender, branch, voluntary selection and liking of branch and empathic tendency levels.