Örgütsel sinizm, tükenmişlik ve örgütsel bağlılığın esnek çalışma düzenlemesi üzerine etkisi: Covid-19 sürecinde bir alan araştırması
The effects of organizational cynicism, burnout and organizational commitment on flexible work: A research in process of Covid-19
  1. Tez No: 759789
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
​Küresel sorun olan COVID-19 salgınından dolayı gerek iş yaşantısı gerekse sosyal yaşantılar olumsuz şekilde etkilenmiştir. Bir anda insanların tüm yaşam düzenlerinin değişmesiyle birlikte çalışan bireyler her zamanki rutin düzenlerinin dışına çıkarak farklı şekilde işlerini üretmeye devam etmişlerdir. Bu süreç, işletmelerde olumsuz tutumlar olan örgütsel sinizm ve tükenmişlik gibi davranışları bazı bireylerde arttırırken bazı bireylerinde iş ortamından uzak kalmasının bu süreçte kişilere iyi gelmesi ile olumsuz tutumlarında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Bu süreçte olumlu bir tutum olan örgütsel bağlılıkta da kişilerde pozitif bir artış gözlemlenmiştir. ​Bu çalışmanın amacı COVID-19 sürecinde esnek çalışmaya geçen kurum ve kuruluşlarda çalışan bireylerin örgütsel sinizm, örgütsel bağlılık ve tükenmişlik düzeylerinin esnek çalışma düzenlemeleri üzerindeki etkisini incelemektir. Yapılan araştırmada online ve yüzyüze olarak anketler toplanmış olup esnek çalışma düzenlemesine geçen 18 yaş üstü tüm bireyler çalışmaya katılım göstermiştir. Elde edilen bulgular SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Anket formunda 5'li Likert ölçeklendirmesi kullanılmıştır. Anket formu, toplamda iki kısımdan oluşmaktadır. Elde edilen veriler sonucunda frekans, güvenilirlik, korelasyon, regresyon, faktör ve normallik analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda örgütsel sinizm, örgütsel bağlılık ve tükenmişliğin esnek çalışma düzenlemesi üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda örgütsel sinizm, örgütsel bağlılık ve tükenmişlik ile esnek çalışma düzenlemesi arasında pozitif anlamlı ilişkiler olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the COVID-19 epidemic, which is a global problem, both business life and social life have been adversely affected. With the change in all life patterns of people, working individuals have continued to produce their works in a different way by going beyond their usual routines. While this process increased behaviors such as organizational cynicism and burnout, which are negative attitudes towards businesses, in some individuals, the fact that they were away from that environment felt good in this process, and a decrease in their negative attitudes was observed. In this process, a positive increase in organizational commitment, which is a positive attitude, has been observed in people. The aim of this study is to examine the effects of organizational cynicism, organizational commitment and burnout levels of individuals working in institutions and organizations that switched to flexible working during the COVID-19 process on flexible working arrangements. In the research, online and face-to-face surveys were collected and all individuals over the age of 18 who switched to flexible working arrangement participated in the study. The obtained findings were analyzed with SPSS 25.0 package program. The results of the data were reached using 5-point Likert scaling. The questionnaire consists of two parts in total. As a result of the data obtained, frequency, reliability, correlation, regression, factor and normality analyzes were performed. As a result of the analysis, it was concluded that organizational cynicism, organizational commitment and burnout had a positive effect on flexible working arrangement. At the same time, it was concluded that there are positive and significant relationships between organizational cynicism, organizational commitment and burnout and flexible working arrangement.