Pre-service efl teachers' current practices and perceptions of mobile assisted language learning
İngilizce öğretmen adaylarının mobil destekli dil öğrenme pratikleri ve mobil destekli dil öğrenmeye ilişkin algıları
- Tez No: 567250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının mobil destekli dil öğrenme pratiklerini ve mobil destekli dil öğrenmeye ilişkin algılarını araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Karma araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada, nicel veriler 142 gönüllü katılımcıya uygulanan bir anket aracılığıyla, nitel veriler ise 10 gönüllü öğrenci ile yürütülen yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler tanımlayıcı istatistik kullanılarak, nicel veriler ise sabit karşılaştırmalı analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre İngilizce öğretmen adayları mobil cihazlarını en çok İngilizce kelime öğrenmek, en az ise İngilizce yazma becerileri geliştirmek amacıyla kullanmaktadır. İngilizce öğretmen adayları mobil destekli dil öğrenmeyi özellikle İngilizce dinleme becerilerinin geliştirilmesinde etkili bulmaktadır. Bununla birlikte, İngilizce öğretmen adayları mobil cihazların İngilizce öğrenmek amacıyla kullanılmasının alan yazında belirtilen avantajlarına katılmaktadır fakat mobil cihazların sınıf içinde dil öğretmek amacıyla kullanılmasına gelince, İngilizce öğretmen adaylarının orta derecede olumlu algılarının olduğu görülmektedir. İngilizce öğretmen adaylarının mobil destekli dil öğrenme pratikleri ve mobil destekli dil öğrenmeye ilişkin algılarının oldukça kapsamlı bir resmini sunmakta olan bu çalışma; mobil destekli dil öğrenimine yönelik uygulamalar tasarlayan ve geliştirenler, müfredat geliştirenler ve müfredatı uygulayanlar, yani İngilizce öğretmenliği lisans programlarında ders veren öğretim elemanları için bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the pre-service EFL teachers' current practices and perceptions of mobile assisted language learning. In the study, using mixed methods research design, quantitative data were collected through a questionnaire, applied to 142 volunteer participants, and qualitative data were collected through semi-structured interviews conducted with 10 volunteer students. Quantitative data were analyzed by using descriptive statistics and qualitative data were analyzed by employing constant comparative analysis method. According to the research results, the pre-service EFL teachers used their mobile devices most frequently for learning English vocabulary and least frequently for facilitating their writing skills. They found mobile assisted language learning effective, especially for facilitating their listening skills in English. Moreover, while the pre-service EFL teachers agreed upon the possible affordances of using mobile devices for language learning purposes mentioned in the relevant literature, they had moderately positive perceptions of classroom implications of mobile assisted language learning. The findings of the present study, providing a comprehensive view of the pre-service EFL teachers' current practices and perceptions of mobile assisted language learning, might be a guide for those who design and develop mobile applications for language learning, those who develop curricula for English Language Teaching programs, and those who implement the curriculum, namely the lecturers offering courses in English Language Teaching programs.