Suzuki Keman Okulu ikinci kitabının amaç ve kritik davranışlar açısından incelenmesi
The analysis of purpose and critical form of behaviour of the second book of Suzuki Violin School
- Tez No: 567391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma Suzuki yöntemiyle çalışan öğrenci ve eğitmenlere yardımcı olması amacı ile yapılmıştır. Suzuki Keman Okulu 2 kitabını amaç ve kritik davranışlar açısından inceleyen ilk çalışma olması nedeniyle önem taşımaktadır. Betimsel nitelikli olan bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analiz modeli kullanılmıştır. . Analiz edilen, kitapta bulunan notalardır. Konu ile ilgili ihtiyaç duyulan kaynak ve verilerin toplanması için yerli ve yabancı kaynaklar taranmış, alanında uzman ve konuyla ilgili çalışma yapmış kişilerin görüşleri alınmıştır. Araştırmada, Suzuki Keman Okulu ikinci kitabındaki 12 parça her iki elin tekniksel gelişimine katkı sağlayacak, öğrencilere kazandırılması planlanan amaç ve kritik davranışlar tablolar ile sunulmuştur. Parçalar ile ilgili açıklamalar tabloların altında yer almıştır. Araştırmada, bu tekniklerin hangi parçalarda kullanıldıkları tespit edilmiştir. Sağ el yay tekniğini geliştirmeyi hedefleyen legato, portato, staccato, detaşe, pizzicato, tel değiştirme, ritim çalışmaları; sol el tekniğini geliştirmeyi hedefleyen parmak tutma, entonasyon, acelite, çarpma, beşli basma, arpej, trill, artikülasyon, yarım aralık çalma, ton çalışmaları, üçleme, akor basma, dördüncü parmağı uzatarak kullanma çalışmalarını içeren öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to help students and instructors working with Suzuki method. Suzuki Violin School 2 book is important because of its purpose and critical behavior. In this descriptive study, content analysis model was used from qualitative research methods. Notes in the book analyzed. In order to collect the necessary resources and data related to the subject, domestic and foreign sources were scanned and the opinions of experts in the field were taken. In the study, 12 pieces in the second method of Suzuki Violin School were presented with tables which aim to contribute to the technical development of both hands, and the purpose and critical behaviors planned to be given to the students. The explanations about the parts are located below the tables. In the research, it was determined which parts were used in these techniques. Legato, portato, staccato, detachment, pizzicato, wire changing, rhythm studies aiming to develop right hand bow technique; Left hand technique aiming to develop finger retention, intonation, acelite, multiplication, fives, arpeggio, trill, articulation, half-interval playing, tone studies, trilogy, chord, fourth fingers, including the use of the work has been proposed.