İş analizi ve yetkinlik modelleme: Koç ve koç eğitmenine yönelik örnek bir araştırma
Job analysis and competency modelling: A sample research within the on coach and coach trainer
  1. Tez No: 567790
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALEV AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Her geçen gün örgütlerin verimliliklerini artırmaya yönelik çalışmalar yapılmakta ve bu kapsamda çalışanların işlerinde iyi bir performans gösterebilmesi için yeni birçok yöntem araştırılmaktadır. Çalışanların işlerini doğru ve etkin bir şekilde yapabilmeleri için iş analizi çalışmaları yapılarak iş gerekleri ve iş tanımları belirlenmektedir. Son yıllarda iş analizinin yanı sıra yetkinlik modelleme çalışmalarına verilen önem artarak çalışanların mükemmel performansı yakalamaları için gereken bilgi ve becerilerin yanı sıra çalışandan beklenen tutum, davranış ve kişilik özellikleri gibi hususlara da odaklanılmaktadır. Bu kapsamda, birçok mesleğin yetkinlik analizleri yapılmıştır ve 1990'lı yıllardan itibaren birçok ülkede bir meslek olarak kabul edilmeye başlanmış olan koç mesleğinin meslekte öncü kabul edilen uluslararası örgütler tarafından mesleğe ilişkin yetkinlikleri belirlenmiştir. Ülkemizde ise 2013 senesinde koç mesleğinin ulusal meslek standardı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) 'nun koordinatörlüğünde mesleği temsil kabiliyetine sahip kişi ve kuruluşlar tarafından hazırlanmış ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tez kapsamında özel bir koçluk şirketinde iş analizi yapılarak ve yetkinlik modeli kurularak koç ve koç eğitmeni yetkinlikleri belirlenmiş, belirlenen yetkinlikler ışığında şirketin insan kaynakları yönetimi süreçleri iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
More studies are carried out day by day as to increase the productivity of the organizations and within this framework numerous new methods are searched in order for the employees to show better performances at work. For accurate and efficient work performance of the employees, the job specifications and job descriptions are determined by carrying out job analysis studies. Due to the increase of importance placed on the competency modeling studies as well as the job analysis in the recent years, In addition to the knowledge and skills required to reach the excellent performance, issues such as the attitudes, behaviors and personality characteristics expected from an employee are focused on as well. Within this framework, the competency analysis of many professions have been made and the competencies of the coaching profession, started to be accepted as a profession in many countries as of the 1990's, have been determined by the international organizations leading the profession. And in our country, in the year 2013, the national vocational standards of the coaching profession have been prepared by the individuals and institutions capable of representing the profession with the coordination of the Vocational Qualifications Authority (VQA) and have entered in force after being published in the Official Gazette. In the scope of the thesis, coach and coach trainer competencies were determined by making job analysis and establishing the competency model,in a private coaching company, and in light of these determined competencies, the company's human resources management processes have been improved.