Malatya'da yaşayan kadın çalışanların iş-aile yaşam çatışmasının dindarlıkla ilişkisi üzerine sosyolojik bir araştırma
Work-family life of women employees living in Malatyarelationship between conflict and religion a sociological research
  1. Tez No: 568234
  2. Yazar: FATMA ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Religion, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kadınların sosyal konumlarındaki değişimlerle birlikte iş yaşamı içerisindeki sayılarının hızlı artışı, geleneksel cinsiyet rollerine yüklenen mesleki rolleri, ev ve iş rolleri arasında denge kurma çabası, iş-aile çatışmasının bireysel, ailesel ve işsel görünürlüğünü artırmış-tır. Bu çalışmanın amacı Malatya tekstil sektöründe çalışan kadınların iş-aile çatışma du-rumlarını ve bunun dindarlıkla ilişkisini incelemektir. Bu doğrultuda öncelikle iş-aile ça-tışması ve dindarlıkla ilgili kavram ve kuramlar oluşturularak yapılacak saha çalışmasının teorik olarak anlaşılmasına katkı sağlayacak bir alt yapı sunulmuştur. Buradan hareketle Malatya tekstil sektöründe çalışan 210 kadın çalışana iş-aile çatışma ölçeği, iş doyum ölçeği, dindarlık ölçeği ve demografik bilgiler içeren 50 soruluk bir anket uygulanmıştır. Kadın çalışanların çatışma düzeyleri, dindarlık düzeyleri ve iş-aile çatışması ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileşimin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada SPSS paket programından yararlanılarak veriler; Mean, Regresyon, Korelas-yon, Frekans analizleri ve ANOVA analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın so-nucunda kadın çalışanların iş-aile çatışmasının alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadın çalışanların işten aileye dönük çatışma boyutunda en fazla zamana dayalı çatışma yaşadıkları görülürken, aileden işe dönük çatışma boyutunda ise en fazla çatışmayı davranışa dayalı çatışma boyutunda yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca kadın çalışanların iş aile çatışması ile dindarlık düzeyleri arasında negatif bir ilişki bu-lunmuştur. Yanı sıra çalışanların dindarlık düzeylerinin iş aile çatışması üzerinde negatif bir etki yaptığı yani çatışmayı azaltan bir işleve sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rapid increase in the number of women in work life with changes in their social posi-tions, professional roles attributed to traditional gender roles, efforts to balance between home and work roles have increased the individual, familial and occupational visibility of the work-family conflict. The aim of this study is to investigate the work-family con-flict situations of women working in Malatya textile sector and relationship of these conflict situations with religiosity. In this context firstly, concepts and theories related to work-family conflict and religiosity were wrote and a background was provided to contribute to the theoretical understanding of the fieldwork to be conducted. Based on this, a questionnaire consisting of 50 questions including job-family conflict scale, job satisfaction scale, religiosity scale and demographic information was applied to 210 fe-male employees working in Malatya textile sector. It is aimed to determine the relations-hip and interaction between the conflict levels, religiosity levels and work-family conf-lict and religiosity levels of female employees. In study, data were evaluated using Mean, Frequency analysis, Regression, Correlation and ANOVA analysis technique via SPSS package program. As a result of the study, a significant positive relationship was found between the sub-dimensions of work-family conflict among female employees. While it was seen that female employees experienced the most time-based conflict in the work-to-family conflict dimension, it was found that the highest conflict was the behavior-based conflict in the family-to-work conflict di-mension. Also, it has been revealed that there is a negative relationship between the level of work-family conflict and religiousness. In addition, the level of religiousness of women has a negative effect on the work- family conflict, which means that religious-ness reduces the conflict.