Application of GIS techniques to derive scs synthetic unit hydrograph
CBS yardımıyla SCS sentetik birim hidrograf elde edilmesi
  1. Tez No: 56868
  2. Yazar: OKAN KÜPÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURUNNİSA USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
öz CBS YARDIMIYLA SCS SENTETİK BİRİM HİDROGRAF ELDE EDİLMESİ Küpçü, Okan Yüksek Lisans, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurünnisa Usul Eylül 1996, 102 sayfa Bu çalışma Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS) Su Kaynaklan Alanında kullanımına bir örnek göstermek için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı CBS teknikleri yardımıyla istasyonlu havzalarda sentetik birim hidrograf elde etmek ve bu hidrografları gözlenenlerle karşılaştırıp, gerekirse düzeltmeler yapmaktır. Eğer sonuçlar gözlenen değerlere yeterince yakınsa, hidrolik yapıların dizaynı için çok önemli olan birim hidrograflar istasyonsuz havzalar için de, CBS yardımıyla bulunabilecektir. Bu amaçla, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Enstitülerince çalışmaları sürdürülen üç havza seçilmiştir. Bu havzalar Türkiye'nin değişik coğrafik bölgelerindendir ve değişik hidrolojik ve jeolojik karakterlere sahiptir. Araştırma havzaları oldukları için de yağış ve akım verileri vardır. Çeşitli sentetik birim hidrograf teknikleri arasındanSCS metodu, bu metod havzanın coğrafik ve jeolojik verilerine ihtiyaç duyduğu için seçilmiştir. SCS metodu havza özelliklerini Eğri Sayısı adı verilen bir parametre ile ifade etmektedir. Seçilen üç havza için CBS yardımıyla bu parametreler ve birim hidrograflar bulunmuştur. Gözlenmiş yağış ve akım değerlerinden de gözlenmiş birim hidrograflar bulunmuştur. Hesaplanan ve gözlenen birim hidrograflar karşılaştırılmış ve konu hakkında bir sonuç sunulmuştur. Anahtar Kelimeler Hidrolojide CBS, SCS Birim Hidrografı, Güvenç Havzası, Uğrak Havzası, Kumdere Havzası. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF GIS TECHNIQUES TO DERIVE SCS SYNTHETIC UNIT HYDROGRAPH Küpçü, Okan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nurûnnisa Usul September 1996, 102 pages This study was performed to show a sample use of Geographic Information Systems (GIS) in water resources area. The goal of the study was to obtain synthetic unit hydrographs for some gaged basins using GIS techniques and then to compare these hydrographs with the observed ones, and if necessary to calibrate them. If the results are good enough, then GIS techniques can be used to find unit hydrographs for ungaged basins also, which is very important for the design of hydraulic structures in ungaged basins. Three research basins of General Directorate of Rural Services (GDRS) were chosen for the study. These basins are from different geographical regions of Turkey and have different hydrological and geological characteristics. Since they are research basins, they have rainfall and runoff data available. Among synthetic unit hydrograph iiiderivation methods, the one which was proposed by Soil Conservation Service (SCS) was chosen because this method needs geographical and geological information about the basin in the determination of unit hydrograph which makes GIS techniques more valuable. SCS method requires the determination of curve numbers for the basins. Using GIS techniques curve numbers were determined for the three basins and then synthetic unit hydrographs were found. Observed unit hydrographs derived from observed rainfall and runoff data were also determined for the same basins. Then the observed and synthetic unit hydrographs were compared and a discussion is given. Keywords : GIS in Hydrology, SCS Unit Hydrograph, Güvenç Basin, Uğrak Basin, Kumdere Basin. IV