Laboratory investigation of effects of bentonite composition on the HP-HT rheological properting of water base drilling fluids
Bentonitlerin yapısal özelliklerinin su bazlı sondaj sıvılarının akışkan özellikleri üzerindeki etkilerinin yüksek sıcaklık ve basınç koşullarında incelenmesi
  1. Tez No: 56889
  2. Yazar: MEVLÜT YAYLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGUN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZ BENTONITLERIN YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN SU-BAZLI SONDAJ SIVILARININ AKIŞKAN ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN YÜKSEK SICAKLIK VE BASINÇ KOŞULLARINDA İNCELENMESİ Yayla, Mevlüt Yüksek Lisans, Petrol ve Doğal Gaz Mühendiskiği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Ergün Kuru Yardımcı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şahinde Demirci Temmuz 1996, 135 Sayfa Petrol ve doğal gaz sondajlarında kullanılan su bazlı sondaj sıvıları, bentonitlerin en önemli kullanım alanlarından biri olarak bilinmektedir. Bentonitler, sondaj sıvılarında akmazlık ve su kaybı kontrolüne yönelik olarak kullanılırlar. Sondaj işleminin başarısı uygun sondaj sıvısı kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Uygun sondaj sıvısının hazırlanması da uygun bentonit türünün kullanılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada değişik bentonitlerin sondaj sıvısıakmazlık ve su kaybı özelliklerine olan etkileri araştırılarak bentonitlerin seçiminde kullanılabilecek kıstasların oluşturulması amaçlanmıştır. Değişik yataklardan elde edilen 6 bentonit örneğinin yapısal tanımlanması, XRD ve kimyasal analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Kimyasal bileşimleri ve mineralojik özellikleri bilinen bentonitler, API standartlarına göre hazırlanan sondaj sıvılarında kullanılmışlardır. Hazırlanan sondaj sıvılarının akışkan özellikleri yüksek sıcaklıkta (0-100 °C) ölçüm yapabilen dönmeli viskometre kullanılarak belirlenmiştir. Sondaj sıvılarının su kaybı özellikleri de yüksek sıcaklık (0-232 °C) ve yüksek basınç (0-2000 psi) altında ölçüm yapabilen su kaybı ölçme aleti kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, bentonitlerin kimyasal bileşimleri ve mineralojik yapılarıyla, sondaj sıvılarının yüksek sıcaklık ve basınç koşullan altındaki davranışları arasında doğrudan ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu çalışmada izlenen yöntemin sondaj sıvılarında değişik basınç ve sıcaklık koşullarında kullanılacak uygun bentonitlerin seçilmesi açısından yararlı olacağı görülmüştrür. Anahtar Kelimeler : Su-Bazlı Sondaj Sıvıları, Yüksek Basınç- Yüksek Sıcaklık Akışkan Özellikleri, Yüksek Sıcaklık- Yüksek Basınç Sıvı Kaybı Özellikleri. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LABORATORY INVESTIGATION OF EFFECTS OF BENTONTTE COMPOSITION ON THE HP-HT RHEOLOGICAL PROPERTIES OF WATER-BASE DRILLING FLUIDS Yayla, Mevlüt M.S., Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ergün Kuru Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Şahinde Demirci July 1996, 135 pages Bentonites have been consumed as one of the most important ingredient in water-based drilling fluids used in oil, gas and geothermal well drilling. Bentonites are being used in drilling fluids as a viscosity and filtration controller. The success of a drilling operation is directly related with the use of proper drilling fluids. The preparation of a suitable drilling fluid requires the use of a good quality bentonite. Therefore, in this study, effects of various Turkish bentonites on the viscosity and filtration loss characteristics of drilling fluids have been investigated to establish the selection criteria for bentonites to be used in drilling fluids. Six different bentonite samples obtained from different bentonite mines near central Anatolia have been structurally and compositionaaly identified using XRD and chemical analysis. Once the mineralogic and chemical propertiesof the bentonites IIIwere identified, they were then used to prepare water based drilling fluids according to API standards. Rheological properties of these drilling fluids were determined by using high temperature (0-100 °C) rotational viscometer. The filtration losses of these drilling fluids were measured using high temperature (0-232 °C) and high pressure (0- 2000 psi) filter loss measurement equipment. Results of this study have shown that there is a strong relation between HP- HT rheological properties and filter losses of drilling fluids and the chemical and mineralogical composition of bentonites. Also, the methodology used in this study has been found useful in selection of good quality bentonites to be used in drilling fluids. Keywords : Water-Based Drilling Fluids, HP-HT Rheological properties, HP-HT Filtration Properties IV