The effect of different written corrective feedback types on learner autonomy in writing skill
Farklı yazılı düzeltici geri bildirim türlerinin yazma becerisinde öğrenen özerkliğine etkisi
- Tez No: 636680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Dil eğitimindeki en önemli sorunlardan biri kalabalık sınıflar ve yalnızca bir öğretmenin meşgul olduğu öğrenci sayısıdır. Bazı dil öğretmenleri her yıl yaklaşık 600 öğrenciye ders vermek zorundadır ve bazı sınıfların nüfusu bazı okullarda veya üniversitelerde 70 öğrenciye ulaşabilir. Ayrıca, Türkiye'deki çoğu üniversitedeki müfredat programına göre birinci sınıf öğrencilerinin haftalık programında dil eğitimi için sadece iki saat ayrılmıştır. Sonuç olarak, tüm öğrencilerin her bir becerideki ilerlemelerini takip etmek her zaman mümkün olmayabilir ve bu da öğrencilerin konuşma, dinleme ve yazma gibi bazı becerilere daha az önem vermesine ya da hiç önem vermemesine yol açabilir. Bu tür becerilerin gelişimini engelleyen bir başka faktör de, sınıfların aşırı kalabalık olmasından dolayı tercih edilen ölçme yöntemidir. Pek çok öğrencinin konuşma, dinleme ve yazma becerilerini kısa sürede değerlendirmek ve onlara her beceri için bireysel geri bildirim vermek her zaman kolay ve mümkün olmayabilir. Bu nedenle hem öğrenciler hem de öğretmenler, çoğu sınavda öğrencilerin sadece kelime bilgisi, dil bilgisi ve okuma becerisine odaklanmaktadır. Öğrenen özerkliği, öz-yönelimli öğrenmenin temeli olarak kabul edildiğinden (Gremmo, 1998) ve öğrencinin kendi öğrenmesini yönetebilmesi için gerekli koşulları sağladığından dolayı, bu durumun Türkiye'deki diğer üniversitelerin çoğu ve diğer bazı ülkelerdeki üniversiteler için de geçerli olduğu da varsayılarak, öğrencilerin daha özerk olmalarına yardımcı olmak, bu soruna bir çözüm olarak kabul edilebilir. Bu bağlamda bağımsız öğrencilerin ve vatandaşların her durumda kendi yollarını bulmalarını sağlamak da çok önemlidir (Thanasoulas, 2000). Bu çalışmanın amacı, 3 farklı yazılı düzeltici öğretmen geri bildirim türünün (öğretmen tarafından düzeltilmiş geri bildirim türü, altı çizilmiş geri bildirim türü ve kodlanmış geri bildirim türü) öğrencilerin yazma becerisindeki özerklik düzeylerinin gelişimine etkisini incelemektir. Değişim sadece öğrencilerin bir bütün olarak özerklik düzeylerinde değil, aynı zamanda özerklik kavramını oluşturan bazı alt bölümlerde de incelenecektir. Veri toplama ve analiz süreçlerinde nicel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Öğrencilerin özerklik düzeyleri, eğitim sürecinden önce ve sonra yapılan anketlerle ölçülmüştür. Denemeye başlamadan önce, bir grup A2 seviyesindeki İngilizce öğrenicisi rastgele seçilmiştir. 2019 sonbahar döneminin başında, her grubun ortalama öğrenen özerklik seviyesini belirlemek için 3 grubun hepsine ön test olarak bir öğrenen özerkliği anketi uygulanmıştır. Aynı öğrenim özerkliği anketi, farklı yazma görevlerini içeren 10 haftalık bir yazma eğitim sürecinden sonra, son test olarak uygulanmıştır. Farklı gruplardaki öğrencilere aşağıdaki gibi farklı düzeltici geri bildirim türleri verilmiştir; açık düzeltme türü geri bildirimi, altı çizili geri bildirim türü, kodlu geri bildirim türü. Deneyin sonunda, her üç gruptaki değişiklikler SPSS 18 istatistik aracı kullanılarak analiz edilmiştir. Kodlanmış geri bildirim türünün yazma becerisinde öğrenen özerkliği üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılırken, diğer iki geri bildirim türünün ise herhangi bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most outstanding problems in language education is crowded classrooms and the number of students with whom only one teacher is engaged. Some language teachers have to teach more than 600 students each year and the population of some classes may reach up to 70 students at some schools or universities. Moreover, only two hours are allocated for language education in the weekly schedule of the first grade students in accordance with the syllabi of most universities in Turkey. Consequently, it may not always be possible to follow all the students' progress in each specific skill and this leads students to give less, or even worse, no importance to some skills such as speaking, listening and writing. Another obstacle hindering the development of such skills is the type of testing resulting from the crowd in classes. It may not always be so easy and possible to assess so many students' speaking, listening and writing abilities in a short time and give them individual feedback for each skill. Therefore, both language learners and teachers focus only on vocabulary knowledge, grammar knowledge and reading comprehension ability since they are the only fields which learners are asked about in most examinations. Assuming this situation is true for most of the other universities in Turkey and some other countries in the world, helping language learners become more autonomous is considered to be a solution for this problem since language learner autonomy is accepted as the basis for self-directed learning (Gremmo, 1998) and it provides the required conditions for a learner to be able to manage his/her own learning. Supporting independent students and citizens to find their own ways under any situation is also accepted crucial in this context (Thanasoulas, 2000). The aim of this study is to examine the positive effects of 3 different written corrective teacher feedback types (explicit correction type of feedback, underlined type of feedback and coded type of feedback) on the development of the autonomy levels of the language learners in writing skill. The change will be examined not only in learners' autonomy levels as a whole, but also in some sub-sections composing the autonomy concept. Quantitative research design was used in data collection and analysis processes. The autonomy levels of the language learners were measured by means of questionnaires before and after the treatment. Before starting the experiment, a group of A2 level of English learners were randomly selected. At the beginning of the fall term in 2019, a learner autonomy questionnaire was administered as pre tests to all 3 groups in order to define each group's average learner autonomy level. The same learner autonomy test was administered as the post-test after a 10-week' writing education process which included different writing tasks. Language learners in different groups were given different types of corrective feedback as follows; explicit correction type of feedback, underlined type of feedback, coded type of feedback. At the end of the experiment, the changes in all 3 groups were analyzed using SPSS 18 statistics tool. It was concluded that coded type of feedback has a positive effect on the promotion of learner autonomy in writing skill, while the other two types of feedback do not have any positive effects on learner autonomy in writing skill.