Örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel sessizlik davranışı arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
Research on the relationship between organizational citizenship behavior and organizational silence behavior
- Tez No: 570917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışanların kendilerinden beklenilen davranışların çok daha ötesinde, üyesi oldukları örgütün yararına yönelik gönüllü olarak sergiledikleri davranışlar olarak tanımlanan örgütsel vatandaşlık davranışı, günümüzde örgütler tarafından üzerinde önemle durulan bir kavram haline gelmiştir. Bu önem ise, örgütsel vatandaşlık davranışı bilincine sahip olan çalışanların örgütün ileriye taşınmasında önemli bir role sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Örgütsel vatandaşlık davranışının yanı sıra örgütler için son derece önem arz eden diğer kavram ise, örgütsel sessizlik davranışıdır. Örgütsel sessizlik, bireylerin yapmış oldukları iş ve işlemlerle ilgili problemlerin çözümüne ilişkin bilgi, düşünce ve fikirlerini saklamaları şeklinde tanımlanmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında; örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel sessizlik davranışı arasındaki ilişkinin farklı demografik değişkenler yardımıyla açıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmada veriler elde edilirken anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Trabzon'da mobilya alanında üretim yapan bir firmada çalışan 150 kişiden meydana gelmektedir. Araştırma verilerinin analizinde ise, frekans dağılımları, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, Mann Whitney U-Testi, Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel sessizlik davranışı arasındaki ilişkileri tespit etmeye yönelik yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre örgütsel vatandaşlık boyutları ile örgütsel sessizlik boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca demografik değişkenler ile örgütsel vatandaşlık ve örgütsel sessizlik değişkenleri arasında da anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behavior, which is defined as the behaviors of the employees voluntarily for the benefit of the organization, beyond the behaviors expected of them, has become a concept that has been emphasized by the organizations. This importance is due to fact that the employees who have the awareness of organizational citizenship behavior have an important role in the forward move of the organization. In addition to organizational citizenship behavior, organizational silence behavior is another important factor for organizations. Organizational silence is described as hiding information, thoughts and ideas related to the solution of the problems that individuals have with their work and operations. In this thesis; the aim of this course is to explain the relationship between organizational citizenship behavior and organizational silence behavior with the help of different demographic variables. In the study, questionnaire method was used to obtain data. The sample of the study consisted of 150 people working in a firm producing furniture in Trabzon. In the analysis of the data, frequency distributions, reability analysis, correlation analysis, Mann Whitney U-Test and Kruskal Wallies H-Test were used. According to the results of the correlation analysis conducted to determine the relationship between organizational citizenship behavior and organizational silence behavior, significant relationships were found between organizational citizenship dimensions and organizational silence dimensions. There were also significant differences between demographic variables and organizational citizenship and organizational silence variables.