Türk kamu yönetiminde etik uygulamalar ve kamu çalışanlarının etik iklim algısı: Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü örneği
Ethical applications in Turkish public administration and ethical climate perception of public employees: A case of Konya Provincial National Education Directorate
  1. Tez No: 572979
  2. Yazar: ADEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Milli Eğitim Bakanlığında çalışan kamu personelinin, kamu etiği konusundaki algı ve görüşleri ile ilişkili faktörlerin çok yönlü incelendiği araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan 254 personel oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin ölçülmesinde 'Kamu Etil Algısı Anketi' kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların üçte birsi kurumlarında çalışan personelin eğitim hizmeti sunarken etik dışı davranışlarda bulunduğuna şahit olduğunu ifade etmiştir. Araştırma bulgularından bir diğeri ise katılımcıların en az yarısının“Veli veya öğrenci kendisinden yasal olmayan bir menfaat talebinde bulunduğu zaman veya etik dışı bir davranış talep ettiği zaman”bu durumu şikayet edeceğini ifade etmiştir. Katılımcı görüşlerine göre etik/ahlak dışı davranışlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar içerisinde en fazla bakanlıkta, özel okullarda ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde gerçekleşmektedir. Araştırma katılımcıları okul yönetimi ve öğretmenlerin kendi kurumuyla iş yapan iş adamlarıyla veya velileri ile arkadaşlık etme durumuna katılmadıklarını ifade etmiştir. Ayrıca katılımcılar bir kamu çalışanı olarak, kamu çalışanına tahsis edilen kamu kaynaklarının özel işlerde kullanılmasını doğru ve etik bulmadıklarını ifade etmişlerdir. Katılımcılar son zamanlarda ülkemizde etik dışı davranışların (organize yolsuzluklar gibi)" yaygın bir şekilde gerçekleştiğini düşünmektedir. Katılımcılar daha çok sırasıyla; dürüst-doğru olmak için, kişisel sorumluluktan dolayı, güven duygusundan dolayı, amaç ve misyona bağlılık, yasalar ve yönetmeliklerden, işe bağlılık duygusu, mesleki ve kurumsal kurallardan dolayı bir eğitimcinin kamu hizmeti sunarken etik davranması gerektiğini düşünmektedir. Buna karşın katılımcı görüşlerine göre kamu hizmeti görevini yaparken okul yönetimi ve öğretmenlerin etik davranmamasının başta gelen nedenleri öncelikli olarak çalışanının liyakatsiz olması, kişinin ahlak anlayışı, ve kişisel güç kazanma isteği olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Descriptive and correlational survey model were used in the study where the perceptions and opinions of public personnel working in the Ministry of National Education on public ethics were examined in a multidimensional way. The sample of the study consists of 254 personnel working in Konya Provincial Directorate of National Education. Public Ethics Perception Questionnaire was used to measure the research data. According to the findings of the research, one third of the participants stated that they witnessed unethical behaviors while providing education and training services.Another finding of the study stated that at least half of the participants would complain about this when“the parent or the student requests an illegal benefit from him or an unethical behavior”. According to participant views, ethical / immoral behaviors are mostly realized in ministry, private schools and District National Education Directorates within the institutions affiliated to the Ministry of National Education. The research participants stated that they do not agree in making friends with business people or individuals doing business with their own institution.In addition, as a public employee, the participants stated that they do not find the right and ethical use of public resources allocated to public employees in private works.The participants think that unethical behaviors (such as organized corruption) have been widespread in our country recently. The participants were; In order to be honest-right, because of personal responsibility, because of trust, commitment to purpose and mission, laws and regulations, sense of commitment to work, professional and institutional rules, an educator should act ethically when providing public service. On the other hand, according to the participant opinions, the main reasons why school administrators and teachers do not behave ethically while performing public service duties are listed primarily as the lack of merit of the employee, one's moral understanding, and the desire to gain personal strength.