Tüketim toplumunda kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal sürdürülebilirlik: Tüketici katılımı ile yapılan sosyal kampanyalara yönelik niteliksel bir araştırma
Corporate social responsibility and corporate sustainability in consumer society: A qualitative research on social campaigns with consumer participation
- Tez No: 573820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE ASLI SANCAR DEMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu yüksek lisans tezi, sosyal fayda ve sosyal değer yaratmak adına şirketler tarafından üstlenilen ve paydaş katılımıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerini, kurumsal sürdürülebilirlik iletişimi ekseninde ele almaktadır. Bu anlamda, öncelikle şirketlerin“neden sosyal sorumluluğu”olduğu tartışması açıklığa kavuşturulmalıdır. Ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet eden şirketlerin, yalnızca ekonomik varlıklar olmadığı, faaliyet gösterdikleri, üretim yaptıkları toplumlara karşı sosyal sorumluluklarının da olması gerektiği fikri ve şirketlerin yalnızca kâr etmek için var oldukları, olmaları gerektiği görüşü, şirketlerin sorumluluk alanını tanımlamaya dönük tartışmaların iki uç noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, yalnızca ekonomik kaygılar ekseninde biçimlenen, kâr odaklı bir işletme yaklaşımının; mevcut rekabet ortamında, daha bilinçli bir tüketici profilinden bahsedilen, hissedar değeri karşısında paydaş değerini gözetmeyi ihmal etmeyen bir düzende, geçerli olamayacağı fikrini savunmaktadır. Bu noktaya kadar bahsedilen sosyal sorumluluk tartışması konuya işletme perspektifinden yaklaşmaktadır. Sosyal sorumluluğun işletme kararları içindeki yeri ve arka planı önemli olmakla birlikte, bu tez kapsamında esas olarak irdelenen, sosyal sorumluluğun uygulama alanı, biçimi ve nasıl stratejik bir iletişim aracı olarak kullanıldığıdır.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis focuses on corporate social responsibility projects that involve stakeholder participation and which corporations undertake with an intend to create societal benefit and social value, from a corporate sustainability communication perspective. In this regard, first the question of“why corporations have social responsibilities”must be tackled. From one perspective, multinational corporations competing on local and global markets are not only commercial entities but also socially responsible ones and therefore have to be reminded of their responsibilities to the communities where they operate and manufacture. Though some argue, a corporation's sole responsibility is and should be, to make profit. These two opposing opinions define the limits of the debate on corporate social responsibility. This study claims; a business model formed solely on the basis of making profit will not be relevant, given the contemporary market conditions where consumers are much more informed and stakeholder value is as significant as shareholder value. Insofar, the debate on social responsibility was examined from a business perspective. Accepting the background and relevance of social responsibility with regards to business management is of importance, this study however; aims to discuss how social responsibility is executed, what its field of practice is and how it is being used as means of strategic communication.